18.03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Wydarzenia Salen Miklagård, Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå

Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest 2023 w Umeå 🗺

W dniach 16-18 marca 2023 r. w Umeå Folkets Hus odbędzie się kolejna edycja festiwalu literatury Littfest! W ramach festiwalu polska pisarka Salcia Hałas weźmie udział w panelu organizowanym przez EUNIC Stockholm "ŚRODKOWO-WSCHODNIA PERSPEKTYWA NA NOWĄ EUROPĘ". Seminarium będzie miało miejsce 18 marca o godz. 10 w sali Miklagård, Umeå Folkets Hus. Serdecznie zapraszamy!

Opis panelu „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”:

„Wojna na Ukrainie oraz pandemia zmieniły Europę. Stosunki polityczne, społeczne i gospodarcze przybrały inny charakter i nie zawsze jest łatwo rozróżnić państwo, kościół i dawne tradycje religijne. Właśnie o tej nowej Europie piszą autorki: Indrė Valantinaitė z Litwy, Salcia Hałas z Polski oraz Ioana Nicolaie z Rumunii. Czerpiąc inspiracje ze swoich doświadczeń, przedstawiają kobiecość, macierzyństwo oraz relację z Sacrum. Poznaj te fascynujące pisarki uczestnicząc w rozmowie prowadzonej przez dziennikarkę kulturalną – Anninę Rabe.” (źródło: program festiwalu Littfest)

Żeby wziąć udział w panelu należy zakupić bilet wstępu na festiwal. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie Littfest.

Ponadto, Salcia Hałas weźmie udział w drugiej edycji wydarzenia „Pokój światowej poezji” (Rum för världspoesi) 16 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Projekt został zorganizowany jako współpraca Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak Förlag, oraz z Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury, w ramach działań organizacji EUNIC Stockholm.

Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.

Więcej o twórczości Salcii Hałas znajdziecie w naszym artykule na temat książki “Potop”

O festiwalu Littfest:

„Littfest to największy festiwal literacki w Szwecji, który podczas trzech intensywnych dni festiwalowych gości około 20 000 odwiedzających oraz ponad 150 zaproszonych gości. Program obejmuje wiele różnorodnych autorów, od międzynarodowych mistrzów po lokalne klejnoty pisarskie. Littfest to zorganizowany festiwal literacki oferujący wyjątkowe prelekcje i spotkania autorskie, które skupiają się wokół konkretnego tematu festiwalu, artystycznych aktywności oraz aktualnej debaty społecznej. Festiwal wystartował w 2007 roku jako mały, oddolny festiwal, wyrażający sprzeciw wobec komercjalizacji przemysłu wydawniczego. Festiwal z początku prowadzony przez szereg zaangażowanych społecznie osób prywatnych, z czasem przybrał formę oficjalnego stowarzyszenia non-profit.” (źródło: oficjalna strona Littfest)

Scheduled Aktualności Język Literatura Wydarzenia
Salen Miklagård, Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå Map

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia