18.03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Wydarzenia Salen Miklagård, Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå

Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest 2023 w Umeå 🗺

W dniach 16-18 marca 2023 r. w Umeå Folkets Hus odbędzie się kolejna edycja festiwalu literatury Littfest! W ramach festiwalu polska pisarka Salcia Hałas weźmie udział w panelu organizowanym przez EUNIC Stockholm "ŚRODKOWO-WSCHODNIA PERSPEKTYWA NA NOWĄ EUROPĘ". Seminarium będzie miało miejsce 18 marca o godz. 10 w sali Miklagård, Umeå Folkets Hus. Serdecznie zapraszamy!

Opis panelu „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”:

„Wojna na Ukrainie oraz pandemia zmieniły Europę. Stosunki polityczne, społeczne i gospodarcze przybrały inny charakter i nie zawsze jest łatwo rozróżnić państwo, kościół i dawne tradycje religijne. Właśnie o tej nowej Europie piszą autorki: Indrė Valantinaitė z Litwy, Salcia Hałas z Polski oraz Ioana Nicolaie z Rumunii. Czerpiąc inspiracje ze swoich doświadczeń, przedstawiają kobiecość, macierzyństwo oraz relację z Sacrum. Poznaj te fascynujące pisarki uczestnicząc w rozmowie prowadzonej przez dziennikarkę kulturalną – Anninę Rabe.

Panel jest efektem współpracy między: festiwalem Littfest, organizacją EUNIC Stockholm, Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie, Instytutem Polskim w Sztokholmie i Rumuńskim Instytutem Kultury w Sztokholmie.” (źródło: program festiwalu Littfest)

Żeby wziąć udział w panelu należy zakupić bilet wstępu na festiwal. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie Littfest.

Ponadto, Salcia Hałas weźmie udział w drugiej edycji wydarzenia „Pokój światowej poezji” (Rum för världspoesi) 16 marca 2023 r. o godz. 18:00 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce.

Więcej o twórczości Salcii Hałas znajdziecie w naszym artykule na temat książki “Potop”

O festiwalu Littfest:

„Littfest to największy festiwal literacki w Szwecji, który podczas trzech intensywnych dni festiwalowych gości około 20 000 odwiedzających oraz ponad 150 zaproszonych gości. Program obejmuje wiele różnorodnych autorów, od międzynarodowych mistrzów po lokalne klejnoty pisarskie. Littfest to zorganizowany festiwal literacki oferujący wyjątkowe prelekcje i spotkania autorskie, które skupiają się wokół konkretnego tematu festiwalu, artystycznych aktywności oraz aktualnej debaty społecznej. Festiwal wystartował w 2007 roku jako mały, oddolny festiwal, wyrażający sprzeciw wobec komercjalizacji przemysłu wydawniczego. Festiwal z początku prowadzony przez szereg zaangażowanych społecznie osób prywatnych, z czasem przybrał formę oficjalnego stowarzyszenia non-profit.” (źródło: oficjalna strona Littfest)

Scheduled Aktualności >Język >Literatura >Wydarzenia
Salen Miklagård, Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå Map

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu „Wymazać Naród” oraz spotkanie z

2 maja o godz. 16.00 oraz 18.00 Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Hallwylów, Instytutem Ukraińskim oraz FSF – Związkiem Swedzkich Operatorów Filmowych, zaprezentuje w Muzeum Hallwylów w Sztokholmie film dokumentalny „Wymazać Naród”. Wstęp wolny.
02 05.2023 Historia, Wydarzenia

„Pieśni z nieba” – koncert dla Ukrainy

1 maja o godz. 19.00 w Sztokholmskiej Filharmonii Konserthuset, w Grünewaldsalen, Akademia NOSPR oraz Akademia Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych. Wstęp wolny.
01 05.2023 Muzyka, Wydarzenia