16.03.2023 - 18.03.2023 Galeria Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest 2023 w Umeå 🗺

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.

Panel „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę” był moderowany przez dziennikarkę kulturalną Anninę Rabe, która rozmawiała z pisarkami na temat m.in. aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie, tego jak wojna na Ukrainie oraz pandemia zmieniły Europę. Indrė Valantinaitė z Litwy, Ioana Nicolaie z Rumunii i Salcia Hałas z Polski opowiedziały o tym, jak czerpią inspirację ze swoich doświadczeń i jak w swoich tekstach prezentują kobiecość, macierzyństwo i relację człowieka z sacrum. 

Festiwal był świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i rozwinięcia relacji między polską pisarką a międzynarodowym środowiskiem literackim, a także do promocji szwedzkiego przekładu książki Salci Hałas “Potop” (2022, Prosak förlag, przekład: Patricia Cukrowska).

Projekt został zorganizowany jako współpraca Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak Förlag, oraz z Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury, w ramach działań organizacji EUNIC Stockholm.

Ponadto, Salcia Hałas uczestniczyła w drugiej edycji wydarzenia „Pokój światowej poezji” (Rum för världspoesi), która odbyła się 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. Zobacz fotorelację z tego wieczoru tutaj!


from to
Scheduled Galeria
Umeå Folkets Hus, Skolgatan 59, Umeå Map

Fotoreportaż: Polska sztuka współczesna na wystawie „Crossover”

Den 10 november öppnades utställningen “Crossover” i Studio 44 med verk av bl.a. två polska konstnärer, Konrad Juściński och Jacek Smolicki. Under invigningen presenterade konstnärer sina konstverk och intendenter från kollektivet Flat Octopus berättade om projektets tillkomst. Dessutom ägde performances som inspirerades av utställningens tema rum.
10 11.2023 24 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polskie animacje na REX Animation Film

Festiwal REX Animation Film Festival prezentuje co roku selekcję nowych filmów animowanych z Europy. W tej edycji do oficjalnego programu festiwalu zakwalifikowały się cztery polskie produkcje. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pokazach i do zobaczenia za rok!
27 10.2023 02 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert fortepianowy w wykonaniu Matyáša Nováka

W ubiegły piątek na scenie Akademii Muzycznej wystąpił wybitny muzyk Matyáš Novák, który wykonał utwory z krajów grupy V4: Czech, Węgier, Słowacji i Polski.
20 10.2023 Galeria