9.05.2019 - 15.05.2019 Film, Program, Wydarzenia

25 Polska Wiosna Filmowa

Polska Wiosna Filmowa ma 25 lat!

9 maja (czwartek) — 15 maja 2019 r. (środa)
Budapest-Szeged-Debrecen

Polska Wiosna Filmowa (przez kilka edycji jako Przegląd Polskich Filmów) to najstarszy cykliczny projekt Instytutu Polskiego, który jest realizowany od 1993 roku. Jest też najstarszym przeglądem kinematografii narodowej na Węgrzech. W ciągu dwudziestu pięciu lat pokazaliśmy w sumie ponad 200 filmów w obecności prawie 80 twórców. Byliśmy nie tylko w Budapeszcie, ale także w innych miastach: Debreczynie, Szegedzie, Pécsu, Miskolcu, Győr i Szombathely. Pokazywaliśmy najnowsze filmy fabularne, ale także klasykę polskiego kina i bardzo interesujące cykle towarzyszące, np. etiudy studenckie wielkich polskich reżyserów, filmy animowane z muzyką światowej sławy jazzmanów, polski i węgierski krótki metraż, klasyków animacji, itp. Polska Wiosna Filmowa jako pierwsza na Węgrzech zaprezentowała filmy nieme z muzyką graną przez zespoły na żywo oraz pierwszy polski film nakręcony w technice 3D. Gościliśmy wielu twórców: reżyserów, aktorów, operatorów, scenarzystów, kompozytorów, dźwiękowców, producentów, krytyków i wielu innych. Obok pokazów najnowszych dokonań starszych mistrzów – Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego – promowaliśmy twórców, którzy po latach stali się nowymi klasykami: Krzysztof Krauze, Jan Jakub Kolski, Wojtek Smarzowski, Małgorzata Szumowska. W ramach wydarzeń towarzyszących, IP zorganizował debatę o kondycji polskiego i węgierskiego kina, spotkanie młodych producentów, wystawy plakatów i fotografii oraz prezentację projektu Tender Metropolis. Niejednokrotnie nasze premierowe pokazy otwierały drogę polskim filmom do dystrybucji kinowej lub telewizyjnej. Od kilku lat zapraszamy studentów grafiki jednego z węgierskich uniwersytetów do komentowania polskich filmów w formie plakatu. Dzięki temu powstała bardzo dobre, a czasami zaskakujące projekty.
Od samego początku za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Krzysztof Ducki, znany polski artysta mieszkający w Budapeszcie. Warto też wspomnieć o doskonałych tłumaczach, dzięki którym polskie filmy stawały się zrozumiałe dla węgierskich widzów: Judit Kálmán, Tünde Trojan, Aszatalos András, Patrycja Pászt, Judit Fóti. Współpracowali z nami znani dziennikarze: Andrzej Werner, Łukasz Maciejewski, Géza Pörös czy György Lukácsy.
Wszystkim bardzo dziękujemy!
Instytut Polski

Nasi Partnerzy:

________________________________________

PROGRAM 25. Wiosny Filmowej w Budapeszcie:

9 maja (czwartek)  18:30 Dywizjon 303. Historia prawdziwa
9 maja (czwartek)  20:30 Klatki + Niewinni czarodzieje (po rekonstrukcji cyfrowej)
10 maja (piątek)  19:00 Eter (tylko z zaproszeniami) – Gość specjalny: Krzysztof Zanussi, reżyser
11 maja (sobota)  18:00 Kamerdyner
11 maja (sobota)  20:30 Zimna wojna
12 maja (niedziela)  19:00 Dwaj ludzie z szafą + Nóż w wodzie – Gość specjalny: Zygmunt Malanowicz, aktor
13 maja (poniedziałek)  19:00 Jak pies z kotem – Gość specjalny: Olgierd Łukaszewicz, aktor
14 maja (wtorek)  18:30 Jeszcze dzień życia
14 maja (wtorek)  20:30 Wiklinowy kosz + Do widzenia, do jutra (po rekonstrukcji cyfrowej)
15 maja (środa)  19:00 Ułaskawienie – Gość specjalny: Grażyna Błęcka-Kolska, aktorka, pierwszy raz w Budapeszcie!

W kinie Művész wystawa plakatów do polskich studentów Uniwersytetu Metropolitan. 
Projekcje w języku polskim z napisami węgierskimi (z wyjątkiem filmów Jeszcze dzień życia i Dywizjon 303).
______________________

Bilety w atrakcyjnej cenie 1.000 forintów!

 ______________________

Kino familijne tylko po polsku w Instytucie Polskim:
11 maja (sobota)  15:00 KLUB WŁÓCZYKIJÓW
12 maja (niedziela)  15:00 WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO

________________________________________

DYWIZJON 303.HISTORIA PRAWDZIWA
2018, 95
Reżyseria: DENIS DELIČ
Produkcja: Film Media SA
Obsada: Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, John Kay Steel
„Dywizjon 303. Historia Prawdziwa to istny pomnik polskich pilotów, bez ukazywania niechęci i ignorancji, z którymi nasi żołnierze spotkali się ze strony Brytyjczyków. Reżyser nie ukazuje także ani odrobiny strachu w ich oczach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję.” (Dawid Muszyński)

Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy
9 maja (czwartek)  20:30 Klatki + Niewinni czarodzieje (po rekonstrukcji cyfrowej)

KLATKI
1966, 7 perc
Reżyseria: Mirosław Kijowicz
Mirosław Kijowicz powraca do tematu stosunku jednostki wobec systemu, który przewija się w wielu jego filmach. Klatki zdobyły największe uznanie na świecie ze względu na przejrzystość układu między ofiarą i katem, w tym przypadku więźniem i strażnikiem

NIEWINNI CZARODZIEJE
1960, 83
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Krzysztof Komeda
Andrzej Wajda powiedział o swoim dziele: „Niewinni czarodzieje” są dziś pewnie jednym z najbardziej obojętnych politycznie filmów, jakie zrealizowałem. Całkowicie inaczej oceniały go jednak władze z czasów Gomułki. Niewinny temat młodego lekarza, który lubi elastyczne skarpetki i dobre papierosy, posiada magnetofon i nagrywa na nim swoje rozmowy z dziewczętami, którego jedyną pasją jest gra na perkusji w jazzowym zespole Krzysztofa Komedy – okazał się bardziej drażliwy dla ideologów-wychowawców niż Armia Krajowa i powstanie warszawskie.”

ETER
2018, 117
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Koprodukcja: Laokoon Cinema (Budapest)
Obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, László Zsolt, Ostap Vakuliuk
Gość specjalny: Krzysztof Zanussi
Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi.

KAMERDYNER
2018, 141
Reżyseria: Filip Bajon
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Produkcja: Filmicon Dom Filmowy
Obsada: Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz
Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego na Kaszubach, w latach 1900-1945 i ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze, gdzie granicy podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści.

ZIMNA WOJNA
2018, 84
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Produkcja: Opus Film
Obsada: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza
Akcja filmu toczy się na terenie Polski, Jugosławii, Berlina i Paryża w latach 50. i 60. XX wieku. Zula jest młodą tancerką, z kolei Wiktor pianistą. Parę połączy najpierw fascynacja, potem miłość, która ostatecznie zostanie przerwana przez prozę życia. Jeden z najbardziej uhonorowanych na świecie polskich filmów ostatnich lat.

DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ
1958, 1483
Reżyseria: Roman Polański
Obsada: Jakub Goldberg, Henryk Kluba, Roman Polański
Dwaj ludzie z szafą to historia dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią znaleźć sobie miejsca we wrogim, brutalnym świecie. Film stał się pierwszym międzynarodowym sukcesem Polańskiego, przynosząc mu nagrody w Brukseli, San Francisco i Oberhausen.

NÓŻ W WODZIE
1962, 101
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jakub Goldberg
Fényképezte: Jerzy Lipman
Zdjęcia:  Zespół Filmowy Kamera
Obsada: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz
Gość specjalny: Zygmunt Malanowicz
Debiut i jedyny film pełnometrażowy Romana Polańskiego nakręcony w kraju, który wywołał wściekłość ówczesnej władzy. Filmowi zarzucano kosmopolityzm i gloryfikowanie konsumpcyjnego stylu życia. Prorokowano, że film nie zdoła przebić się za granicą, a tymczasem był też pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara. Rywalizację przegrał, ale z nie byle jakim konkurentem, bo z „Osiem i pół” Felliniego.

JAK PIES Z KOTEM
2018, 100
Reżyseria: Janusz Kondratiuk
Produkcja: Akson Studio
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Bożena Stachura
Gość specjalny: Olgierd Łukaszewicz
„Jak pies z kotem” to kino bardzo osobiste. Janusz Kondratiuk wpuszcza nas do swojego intymnego świata. Kameralna, słodko-gorzka historia została zainspirowana ostatnimi miesiącami, jakie reżyser spędził z bratem. Wielu z widzów przeżyło takie sytuacje, innych jeszcze to czeka, kiedy trzeba zapomnieć o dumie, urazach, pretensjach.

JESZCZE  DZIEŃ ŻYCIA
2018, 85
Reżyseria: Raul de la Fuente, Damian Nenow
Produkcja: Platige Image, Kanaki Films
Film jest historią Ryszarda Kapuścińskiego szukającego prawdy o wojnie, oraz o jego śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarz jak i człowiek.

WIKLINOWY KOSZ
1967, 8 perc
Reżyseria: Mirosław Kijowicz
Opowieść o posiadaniu władzy i destrukcji. Groteskowa historia o człowieku, który w koszu nosi mnóstwo elementów przypominających części lalek. Tworzy z nich małe istoty i próbuje je nauczyć chodzić. Te jednak, w momencie, gdy usiłuje skłonić je do wykonywania zbiorowych ewolucji, odmawiają posłuszeństwa.

DO WIDZENIA, DO JUTRA
1960, 80
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Grażyna Muszyńska, Roman Polański
Tło wydarzeń, o których opowiada film, jest autentycznym tłem fragmentu życiorysu Zbigniewa Cybulskiego. Autentyczna jest także postać Marguerit, urocza, niedosiężna córka konsula, która już jutro wyjeżdża z Polski. W filmie zakochuje się w niej pewien student, trochę romantyk i artysta. Młodzi chcą więc spędzić ze sobą kilka ostatnich godzin.

UŁASKAWIENIE
2018, 100
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna
Obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz
Gość specjalny: Grażyna Błęcka-Kolska
„Przepiękne i poruszające kino drogi o rodzicach żołnierza wyklętego zabitego przez agenta komunistycznej służby. Rodzinna historia działa tym mocniej, że reżyser opowiada ją z osobistej perspektywy. Nie traci przy tym siły epickiego, uniwersalnego dramatu.” (Jan Pelczar)

Kino familijne tylko po polsku w Instytucie Polskim:

KLUB WŁOCZYKIJÓW                                     
2015, 94
Reżyseria: Tomasz Szafrański
Produkcja: Domino Film
Obsada: Bogdan Kalus, Franciszek Dziduch, Tomasz Karolak, Wojciech Mecwaldowski
Kornel Kiwajło, podobnie jak większość dzisiejszych trzynastolatków, spędza godziny przed ekranem komputera. Główny bohater przeżywa wirtualne przygody w świecie gier komputerowych. Jednak nieoczekiwane pojawienie się zwariowanego wujka Dionizego, poszukiwacza skarbów, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w prawdziwą wakacyjną przygodę.

WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
2019, 101
Reżyseria: Tomasz Szafrański
Produkcja: Dogoda Media
Obsada: Kamila Bujalska, Alicja Dąbrowska, Andrzej Grabowski, Janusz Andrzejewski
 Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być super bohaterem, aby przeżyć super przygodę.

 
from to
Scheduled Film Program Wydarzenia