26.03.2024 Wydarzenia, Wystawy

KURIERSKIM SZLAKIEM. AZYMUT WĘGRY

Miejsce: Instytut Polski – 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Data: 26 marca 2024 r., godz. 18:00

Z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Fundacja im. Wacława Felczaka oraz Instytut Polski w Budapeszcie zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego pod tytułem Kurierskim szlakiem. Azymut Węgry.

KURIERSKIM SZLAKIEM. AZYMUT WĘGRY to filmowa opowieść, realizowana przez naszą fundację, o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka, kierownika i współzałożyciela Placówki W, działającej w czasie wojny – komórki konspiracji cywilnej, skupiającej tatrzańsko-sądeckich kurierów.

Stworzona przez Felczaka sztafeta, funkcjonująca na trasie Warszawa-Budapeszt, pozwalała kurierom sprawnie dostarczać pocztę, prasę konspiracyjną i pieniądze, a także przeprowadzać emisariuszy i żołnierzy. Na Węgrzech Placówka W odegrała kluczową rolę w łączności między rządem polskim na uchodźstwie, a delegaturą rządu w Warszawie.
Sztafeta kurierska działała z przerwami do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po wojnie, przez kilka pierwszych lat, Wacław Felczak kontynuował działalność konspiracyjną na rzecz rządu w Londynie. W 1949 r. został zdekonspirowany, uwięziony i przesłuchiwany przez aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej. Oskarżony o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu, został skazany na karę dożywotniego więzienia, zamienioną ostatecznie na 12 lat więzienia. Zwrócono mu wolność w czasie trwania poznańskich protestów 1956 r. Niedługo potem mógł reaktywować, rozpoczętą jeszcze przed wojną, działalność akademicką, choć pierwsze wyjazdy na Węgry mogły mieć miejsce dopiero w latach 70. Był znanym nauczycielem, profesorem historii (znawcą tematyki środkowoeuropejskiej, szczególnie węgierskiej i południowosłowiańskiej), a jego wychowankowie to m.in. Robert Makłowicz czy Victor Orban, którego Felczak skłonił do założenia partii politycznej.

Pokaz filmu odbędzie się dzięki uprzejmości twórców i Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja.
Prosimy o rejestrację najpóźniej do 24 marca tutaj. 

Scheduled Wydarzenia Wystawy

Folk_Like it 🗓

Wspólny spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Węgier.
21 11.2021 Muzyka, Program, Taniec, Wydarzenia

Wrocław Baroque Ensemble 🗓

Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
11 11.2021 Muzyka, Program, Wiadomości, Wydarzenia