17.12.2020 Film, Program online

Czarny czwartek. Dzień, który wstrząsnął narodem.

Instytut Polski w Budapeszcie upamiętni 50. rocznicę wydarzeń z grudnia 1970 roku pokazem online filmu Antoniego Krauze „Czarny czwartek. Janek Wisniewski padł”.

W grudniu 1970 roku na Wybrzeżu polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków różnego kalibru do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy…

Jedna z największych i najbardziej oczekiwanych polskich produkcji od czasu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem „Krwawej niedzieli” Paula Greengrassa, Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u.

Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego.

Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Śluby panieńskie”). „Balladę o Janku Wiśniewskim” – porywający motyw przewodni do „Czarnego czwartku” – zaśpiewał Kazik Staszewski.

Film będzie można obejrzeć bezpłatnie, po polsku z węgierskimi napisami, w dniu  17 grudnia br. (czwartek) o godz. 20. Link filmu: https://youtu.be/5YfHWAw62I8

Zwiastun:

 

Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

2011, 105 min.

Reżyseria: Antoni Krauze
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Muzyka: Michał Lorenc
Producent: Kazimierz Beer, Mirosław Piepka
Produkcja: Nordfilm, Agencja Reklamowa Set
Obsada: Marta Honzatko, Michał Kowlaski, Piotr Andruszkiewicz, Wiktoria Kraszewska

Scheduled Film Program
online Map

Wrocław Baroque Ensemble 🗓

Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
11 11.2021 Muzyka, Program, Wiadomości, Wydarzenia

Msza F-dur J. M. K. Poniatowskiego 🗓

Uroczysty koncert z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości.
07 11.2021 Muzyka, Program, Wiadomości, Wydarzenia

BUSH-Budapest Showcase Hub 2021 🗓

Ina West i Runforrest w ramach tegorocznym festiwalu.
21 10.2021 22 10.2021 Muzyka, Program