Rusza II edycja projektu E-migracja. Polska Diaspora Technologiczna – kompleksowe badanie Polaków i osób o polskich korzeniach, którzy działają za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych sektorach gospodarki.
Kolejny etap projektu będzie stanowiło badanie jakościowe z wykorzystaniem techniki indywidualnego wywiadu pogłębionego, które pozwoli uzupełnić, poszerzyć i doprecyzować informacje uzyskane w badaniu ankietowym.
Badanie kierują się do osób funkcjonujących zawodowo w „diasporze technologicznej” oraz jej otoczeniu zarówno społecznym, jak i instytucjonalnym. Dobór respondentów do badania będzie miał charakter celowy. W ramach projektu przewiduje się około 15 wywiadów z badanymi o zróżnicowanej sytuacji e-migracyjnej, różniących się specyfiką sposobu świadczenia pracy oraz z uwzględnieniem formuły uczestnictwa w diasporze.
Badanie skierowane jest do wysoko wykwalifikowanych pracowników – członków polskiej diaspory zatrudnionych w nowoczesnych sektorach gospodarki. Autorzy badania zakładają tu pracowników takich sektorów jak: informatyka, finanse, sztuka i rozrywka, consulting, marketing, media, fizyka i nauki ścisłe, nieruchomości, turystyka, transport i logistyka, gry komputerowe i mobilne, bazy danych i big data (tzw. warehousing), start-up – niezależnie od branży czy biotechnologia i inżynieria medyczna.
Podsumowanie I etapu: www.polska1.pl/upload/98/Raport_E-migracja.pdf
Info: e-migracja.eu, www.polska1.pl