Zdigitalizowane listy dostępne są na stronie projektu oraz w SoundCloud.
Listy Henryka Sienkiewicza stanowią znakomitą, ale nieszablonową lekcję historii. Ukazują także codzienność pisarza, który, mimo sukcesów literackich i rodzącej się sławy, podobnie jak wielu jemu współczesnych borykał się ze sprawami zwyczajnymi, choć niekiedy bardzo trudnymi.
Noblista pisał 1-2 listy dziennie przez 25 lat (to obliczenia prof. Juliana Krzyżanowskiego). Były to listy oficjalne, do swoich wydawców, do różnych organizacji itd., ale oczywiście także – listy prywatne.
Projekt „Z Sienkiewiczem przy kawie” zakłada nagranie audio zachowanych i dostępnych listów Sienkiewicza. Dzięki temu, poprzez listy w atrakcyjnej formie, będziemy mieć okazję do poznania epoki Sienkiewicza, ale też jego osobowości, zauroczenia światem, a także zmartwień pisarza i człowieka. Mimo, że dotyczą spraw różnej wagi – od najwznioślejszych do przyziemnych – są pisane z wigorem, literackie w formie.
„Bądź zdrowa, spokojna i szczęśliwa, moja najdroższa i najmilsza. Całuję Twoje ręce” – tak kończył list do swojego „Złotego Kochania” Henryk Sienkiewicz. Kończył. A my dopiero zaczynamy. Wyruszamy zatem w nieznane z pakietem jego listów. I razem, najlepiej przy kawie, będziemy poznawać wielkie uczucia, błahostki i sprawy doniosłe, codzienne troski i marzenia…zwyczajne życie i znacznie więcej…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura cyfrowa 2020”
Partnerzy projektu to: Instytut Badań Literackich PAN, Pałac w Radziejowicach oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Polecamy również:
Strona poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza z bibliografią (w tym też listy)
Kolekcja Sienkiewicz w serwisie Polona
Wywiad z H. Sienkiewiczem z 1913 roku