3.02.2021 - 9.02.2021 Literatura, Wydarzenia

Z Sienkiewiczem przy kawie

Biblioteka online zaprasza do zapoznania się i korzystania z materiałów audio – prywatnych listów Henryka Sienkiewicza z czasów młodości (z lat 1864-1878), przygotowanych przez Fundację WSPAK w trakcie projektu „Sienkiewicz na co dzień”.

Zdigitalizowane listy dostępne są na stronie projektu oraz w SoundCloud.

Listy Henryka Sienkiewicza stanowią znakomitą, ale nieszablonową lekcję historii. Ukazują także codzienność pisarza, który, mimo sukcesów literackich i rodzącej się sławy, podobnie jak wielu jemu współczesnych borykał się ze sprawami zwyczajnymi, choć niekiedy bardzo trudnymi.

Noblista pisał 1-2 listy dziennie przez 25 lat (to obliczenia prof. Juliana Krzyżanowskiego). Były to listy oficjalne, do swoich wydawców, do różnych organizacji itd., ale oczywiście także – listy prywatne.

Projekt „Z Sienkiewiczem przy kawie” zakłada nagranie audio zachowanych i dostępnych listów Sienkiewicza. Dzięki temu, poprzez listy w atrakcyjnej formie, będziemy mieć okazję do poznania epoki Sienkiewicza, ale też jego osobowości, zauroczenia światem, a także zmartwień pisarza i człowieka. Mimo, że dotyczą spraw różnej wagi – od najwznioślejszych do przyziemnych – są pisane z wigorem, literackie w formie.

„Bądź zdrowa, spokojna i szczęśliwa, moja najdroższa i najmilsza. Całuję Twoje ręce” – tak kończył list do swojego „Złotego Kochania” Henryk Sienkiewicz. Kończył. A my dopiero zaczynamy. Wyruszamy zatem w nieznane z pakietem jego listów. I razem, najlepiej przy kawie, będziemy poznawać wielkie uczucia, błahostki i sprawy doniosłe, codzienne troski i marzenia…zwyczajne życie i znacznie więcej…

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura cyfrowa 2020”

Partnerzy projektu to: Instytut Badań Literackich PAN, Pałac w Radziejowicach oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Polecamy również:

Strona poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza z bibliografią (w tym też listy)

Kolekcja Sienkiewicz w serwisie Polona

Wywiad z H. Sienkiewiczem z 1913 roku

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia