13.11.2019 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

SKLEP Z CYTATAMI

13 listopada 2018 roku w Galerii Rakurs Narodowej Biblioteki Białorusi w ramach Miesiąca Polskiej Literatury odbyło się otwarcie literacko-artystycznej wystawy „Sklep z cytatami” z udziałem autorki – polskiej graficzki Darii Mielcarzewicz.
 
 
Daria Mielcarzewicz jest graficzką, fotografką i teatrolożką. Uwielbia literaturę i portretuje wielkich artystów, a ich ciekawe wypowiedzi umieszcza na przedmiotach codziennego użytku, m.in. torbach i kubkach. Tym sposobem zachęca do czytania.
 

Plakaty przedstawiające portrety zaprojektowane przez ostatnie pięć lat przez Darię Mielcarzewicz zasilają na co dzień galerię Sklepu z cytatami, który ma swoją siedzibę w Poznaniu. Można w nim kupić z wybranym projektem nie tylko plakat, ale i koszulki, kubki, torby, magnesy, poduszki i jeszcze kilka innych artykułów z cytatem. Ideą towarzyszącą twórcom sklepu od początku była kulturotwórczość tej inicjatywy. Mają oni nadzieję, że sklep przynosi kulturze więcej czytelników i uwrażliwia na słowo. Stąd w galerii cytaty głównie z literatury, nie tylko polskiej.

Cytat ma w sobie siłę ujęcia istoty rzeczy w krótkiej, skondensowanej formie, która potrafi zaintrygować. Może znany już wszystkim Mickiewicz w nowej graficznej odsłonie, na koszulce czy kubku zabłyśnie w zupełnie nowym kontekście?
 
 

W Mińsku plakatom wystawy towarzyszą fragmenty tłumaczeń wybranych utworów na język białoruski. I to stwarza reprezentatywny przegląd dorobku białoruskiej szkoły translatorskiej, która dzielnie stawi czoło wyzwaniom polskiej literatury klasycznej i współczesnej. Tłumaczenia niektórych fragmentów zostało zrobione specjalnie dla wystawy i mamy nadzieję, że te utwory zainteresują czytelników jak również młodych tłumaczy. W taki oto sposób plakat polski może stać się bodźcem dla rozwoju kontaktów literackich.

 
Wystawa pracuje do 1 lutego 2019 roku
 
Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia