10.02.2019 Aktualności

Podsumowanie Targów Książki

W dniach  od 6 do 10 lutego br. odbyły się  XXVI Międzynarodowe Targi  Książki w Mińsku, jedno z najważniejszych wydarzeń na rynku wydawniczym na terenie WNP. Polska była reprezentowana przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP w Mińsku i Instytut Książki. Oficjalne otwarcie stoisk narodowych na Targach odbyło się w dniu 6 lutego br. Polskie stoisko zostało uroczyście otwarte przez  Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego oraz Dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Cezarego Karpińskiego. W targach udział wzięło ok. 300 wystawców z 35 krajów, wg. danych uzyskanych od  organizatorów – Targi odwiedziło ok. 60 000 osób.

 

Polska oferta wydawnicza była adresowana do wszystkich grup wiekowych  i obejmowała publikację różnych gatunków literackich: literaturę piękną, popularnonaukową i naukową, poradniki, podręczniki, albumy i komiksy. Na naszym stoisku zaprezentowane zostały książki w języku polskim oraz przekłady polskiej literatury na język białoruski, m.in. wydania zrealizowane przy udziale Instytutu Polskiego w Mińsku.  W ramach Targów Książki na Polskim Stoisku odbyły się następujące wydarzenia z udziałem autorów książek, tłumaczy  i wydawców.

 7 lutego  zaprezentowano album „CZESŁAW NIEMEN”, wydany z okazji 80. rocznicy urodzin wielkiego artysty. Książkę promowali autorzy wydania : Wiera Sawina – dziennikarka, scenarzystka filmowa, autorka białoruskiego filmu dokumentalnego: „Dziwny jest ten świat” oraz Wital Rakowicz – fotograf, projektant i wydawca „R2 Studio”.

 
Na zdjęciu od lewej: Tatsiana Bembel. Wera Sawina, Wital Rakowicz
 
 

8 lutego odbyła się prezentacja książki Aleksandra Wasilewskiego „Z kart kalendarza Polskiej Służby Zagranicznej 1918-1939. Dyplomacja Ekonomiczna” z udziałem autora. Moderatorem prezentacji był białoruski historyk, profesor Wydziału Historycznego Białoruskiego Uniwersytetu  Państwowego dr Anatol Wialiki. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele białoruskich środowisk naukowych, wykładowcy i studenci białoruskich uczelni, liczni dziennikarze. Tematyka książki wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród studentów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji z autorem publikacji.  

Od lewej: Anatol Wialiki, Aleksander Wasilewski

9 lutego odbyła się prezentacja trzeciej części „Trylogii złodziejskiej” Sergiusza Piaseckiego „Nikt nie da nam zbawienia”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających Targi. W spotkaniu wzięli udział: Ewa Tomaszewicz – wnuczka pisarza  i jednocześnie badaczka życia i twórczości swojego dziadka, Wiktor Szukiełowicz i Maria Puszkina  – tłumacze trylogii oraz Maryna Kazlouskaja – redaktorka przekładu na język białoruski. Powieść „Nikt nie da nam zbawienia” – jak poprzednie części trylogii „Jabłuszko” i „Spojrzę ja w okno…” ukazała się w wydawnictwie „Łohwinau” przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku i Instytutu Książki (Kraków).  Obecność na naszym stoisku wnuczki słynnego pisarza Sergiusza Piaseckiego, urodzonego na terenie obecnej Białorusi, zgromadziła  dziesiątki wielbicieli twórczości  S. Piaseckiego. Na zakończenie imprezy  przed ok. 200-osobową publicznością wystąpił kultowy białoruski muzyk Lawon Wolski, który zaprezentował kompozycje z legendarnego „Narodnego Albumu”, nawiązującego do tematyki książek S. Piaseckiego.

Od lewej: Wiktor Szukiełowicz, Ewa Tomaszewicz, Maria Puszkina, Maryna Kazlouskaja

 
 

Ewa Tomaszewicz

 

Lawon Wolski

 
10 lutego w ostatnim dniu targów dla dzieci i młodzieży zaprezentowano powieść Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Książka  przetłumaczona  została na język białoruski przez Marynę Szodę, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku  oraz  Instytutu Książki. Uczestnicy prezentacji aktywnie uczestniczyli w czytaniu fragmentów powieści, odpowiadali na pytania quizu i z wyjątkowym zainteresowaniem  sprawdzali  magiczną siłę czerwonego krzesła.
 

W ramach Polskiego Stoiska nowości wydawnicze zaprezentowały polskie wydawnictwo Ars Polona, Wydawnictwo Sejmowe oraz białoruska księgarnia „Akademkniga” na których wierni czytelnicy mogli zakupić ulubione tytuły  książek w językach polskim i białoruskim.  Polskie stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem m.in. wśród przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Poza prezentacją polskiej literatury, udzielaliśmy także informacji na temat szkolnictwa wyższego w Polsce, nauki języka polskiego oraz planowanych w 2019 r. przez Instytut Polski w Mińsku  wydarzeń kulturalnych dotyczących koncertów, pokazów filmów  i promocji książek.

Scheduled Aktualności