16.05.2019 Muzyka, Wszystko

Koncert Galowy z okazji 200-ej roznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Месца: Mińsk, Teatr Wielki Opery i Baletu Republiki Białoruś

W koncercie wezmą udział gwiazdy opery i baletu Teatru Wielkiego Białorusi, oraz wybitna polska śpiewaczka Iwona Hossa, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W czasie koncertu zobaczymy trzech wybitnych dyrygentów: Iwana Kaściachina Aleha Lasuna z Białorusi oraz Romana Rewakowicza z Polski.

Koncert jest organizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku i Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu POLSKA MUSIC.

2019 rok został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. Na cześć genialnego kompozytora, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest 5 maja, Teatr Wielki Białorusi przygotował specjalny program, składający się z najbardziej znanych i popularnych utworów S. Moniuszki.

Stanisław Moniuszko był wybitnym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”. Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na terenie dzisiejszej Białorusi. Dorastał w swoistym tyglu kulturowym, wśród Polaków, Rosjan, Litwinów, Żydów, Rusinów i Tatarów.

Jest autorem ponad 268 pieśni, wielu oper, operetek, baletów oraz utworów muzyki kościelnej Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”.
 
Scheduled Muzyka Wszystko