27.05.2021 Muzyka, Wydarzenia

Koncert z okazji 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej

27 maja w Białoruskiej Filharmonii Państwowej odbędzie się koncert „QUADRIVIUM: Cztery drogi”, w którym zabrzmi muzyka czterech krajów europejskich  – Polski, Czech, Słowacji i Węger z okazji 30-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej oraz polskiego przewodnictwa w Grupie V4, trwającego od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.

Prezentowane w programie koncertu „QUADRIVIUM: Cztery drogi” utwory są skomponowane w różnych okresach XX wieku, ale jednocześnie należą do wspólnej przestrzeni  idei artystycznych, a więc odtwarzają zasady wcześniejszych stylów (baroku, klasycyzmu, fali folklorystycznej) na nowym gruncie kulturowym.
Te właśnie kierunki, które otrzymały później przedrostek „neo” w swojej nazwie szczególnie opanowali kompozytorzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

W programie:

Polska
Wojciech Kilar  – „Orawa” na orkiestrę kameralną (1986)
Henryk Wieniawski – ”Legenda” op. 17 na skrzypce i orkiestrę kameralną, op.4

Czechy
Bohuslav Martinů
– Koncert na klawesyn z orkiestrą, H. 246 (1935)

Słowacja
Peter Breiner – Beatles Concerto Grosso No. 4 (1992)

Węgry
Bela Bartok – „Divertisment” na orkiestrę smyczkową, finał (1939)

Wykonawcy:
Państwowa Orkiestra Kameralna Republiki Białoruś (Główny dyrygent – Jewgienij Buszkow)

Soliści:
Paweł Batian
Oleg Podow
Kaciaryna Miszczanczuk
skrzypce

Mikołaj Kisialou wiolonczela

Maryna Romejko klawesyn

Dyrygent – Jurij KARAWAJEW

 

************
30 lat temu, 15 lutego 1991 r., prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej.
W ten sposób powstała Grupa Wyszehradzka –nowy format współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Tego dnia w węgierskim Wyszehradzie odbył się pierwszy szczyt wysokiego szczebla przyszłej Grupy V4.

Wychodząc z uniwersalnych wartości humanistycznych, jako najważniejszego elementu dziedzictwa europejskiego i w oparciu o własną tożsamość narodową – należy stworzyć społeczeństwo ludzi współpracujących ze sobą w sposób harmonijny, tolerancyjnych wobec siebie nawzajem, wobec poszczególnych rodzin, wspólnot lokalnych, regionalnych i narodowych, wolnych od nienawiści, nacjonalizmu, ksenofobii, bądź sąsiedzkich waśni. (Deklaracja Wyszehradzka)
Wyszehrad, to miasto symboliczne, w którym dwukrotnie, w latach 1335 i 1338 spotykali się trzej władcy i obradowali nad międzypaństwowymi relacjami.

Dziś państwa Grupy Wyszehradzkiej nadal łączy poza przyjaźnią i dobrosąsiedztwem, także świadomość podobnych wyzwań społecznych i gospodarczych, zrozumienie wartości płynącej z solidarności regionalnej, oraz aktywna współpraca w dziedzinie kultury.

Scheduled Muzyka Wydarzenia