10.09.2019 - 2.10.2019 Sztuka, Wydarzenia

Fotowystawa Konstancji Nowiny Konopki „ Bóg, honor, ojczyzna i morze..”

Miesiąc Fotografii w Mińsku
10 września o godz. 19:00 w Galerii sztuki współczesnej U w ramach Miesiąca Fotografii w Mińsku odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Konstancji Nowiny Konopki „ Bóg, honor, ojczyzna i morze..”

Konstancja Nowina Konopka – polska artystka, zajmująca się fotografią. Urodziła się i mieszka w Krakowie, absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. 21 New and Emerging Talents – Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, jest finalistką Vienna International Photo Awards i The Miami Street Photography Festival.

„ Bóg, honor, ojczyzna i morze..”

…to luźne kartki przypadkowo wyrwane z rodzinnego albumu Sopotu przez Petera Konfederatę – lokalnego wariata, który w czasach swojej świetności kąpał się w kałuży, a następnie umarł choć podobno żyje.

Peter Konfederata, to autentyczna postać, lokalny sopocki wariat, który pisał na zamówienie wiersze dla turystów za pieniądze. Zawsze nosił ze sobą amerykańską flagę, którą z dumą wymachiwał na Monciaku, tak zyskał swój przydomek – „Konfederata”. To legendarna postać, która pozostała w sercach i pamięci wielu mieszkańców miasta, nie doczekał się jednak ani książki, ani pomnika jak dwóch innych lokalnych wariatów, którzy równocześnie z nim wzbogacali koloryt miasta. Do słynnej „świętej trójcy” sopockich świrów należeli obok Konfederaty i uhonorowani pamięcią przez artystów i władze miasta, nieżyjący już: Parasolnik i Dżordż Kanada.
 
    
 

Autorka użyczyła sobie, lub jak ktoś woli nazwać rzecz po imieniu – ukradła tożsamość Konfederaty, aby uczynić go narratorem swojej opowieści o Sopocie. W ten sposób Konstancja Nowina Konopka snuła się po mieście, trochę jak wariat, wchodząc w przypadkowe relacje, czyniąc przypadkowym ludziom bezczelne propozycje i zdjęcia oraz wciągając ich do swojej narracji o Sopocie.

Więcej szczegółów o wystawie na stronie www.mfm.by
 
from to
Scheduled Sztuka >Wydarzenia