23.10.2019 - 13.11.2019 Historia

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”

Wystawa kopii konserwatorskiej Aktu Unii Lubelskiej
W dniu 23 października o godzinie 17.00 w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś w Mińsku zostanie otwarta wystawa czasowa „Wolni z wolnymi, równi z równymi”, w ramach obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

(Zwracamy uwagę, że wejście na otwarcie wystawy w dniu 23 października tylko na zaproszenia lub po okazaniu legitymacji dziennikarskiej)

 

Organizatorami wystawy są: Instytut Polski w Mińsku, który tym wydarzeniem rozpoczyna swój 25. sezon jubileuszowy, a także Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku.

Dzięki tej wystawie mieszkańcy i goście białoruskiej stolicy będą mieli możliwość podziwiać jeden z najważniejszych eksponatów Muzeum Historii Polski w Warszawie – kopię konserwatorską Aktu Unii Lubelskiej, powtarzającą materiały oraz technologię wykonania oryginału w możliwie największym stopniu. Prace przy tworzeniu tego dokumentu trwały prawie dwa lata.

W jaki sposób one przebiegały, a także jak dużym wyzwaniem dla specjalistów było stworzenie kopii dorównującej oryginałowi opowie film „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”, który zostanie zaprezentowany podczas wernisażu.

Obecnie oryginał Aktu Unii Lubelskiej jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i ze względu na specyficzne wymagania dotyczące warunków jego ekspozycji nie jest dostępny dla publiczności.

W 2018 roku Unia Lubelska została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, jako wspólny wniosek pięciu krajów – Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Łotwy.

Wystawa ta ma na celu przybliżenie białoruskiej publiczności okoliczności podpisania Aktu Unii Lubelskiej w 1569 roku, a także pozwoli lepiej zrozumieć realia historyczne tamtych czasów.

Ważnym uzupełnieniem wystawy jest również prezentacja wielkoformatowego zdjęcia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, który powstał w 1869 roku dla upamiętnienia 300. rocznicy Unii Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Wystawa będzie czynna do 13 listopada.

Adres: Mińsk, ul.K.Marksa 12

Codziennie od 11.00 – 19.00

Telefon: 327-43-22

histmuseum.by

from to
Scheduled Historia