6.12.2019 Film, Muzyka, Wydarzenia

Niemy film „Halka” (1929)

z muzyką na żywo
6 grudnia o godzinie 19:00 w mińskim kinie „Moskwa” odbędzie się specjalny pokaz polskiego filmu niemego „Halka” (1929/1932) w reżyserii Konstantego Meglickiego z muzyką na żywo autorstwa białoruskiej kompozytorki Olgi Podhajskiej.

„Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film „Halka” według scenariusza Jerzego Brauna zrealizowano w 1929 roku, u progu ery dźwiękowej, jeszcze jako film niemy. W kinach był wyświetlany z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 roku producent filmu postanowił udźwiękowić „Halkę”. Arie Jontka zaśpiewał Władysław „Ladis” Kiepura, arię Halki – Zuzanna Karin. W nagraniu wziął także udział chór Opery Warszawskiej.

Dotychczas film Meglickiego nie był znany szerszej publiczności. Z pierwotnej niemej wersji filmu z 1929 roku do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki Narodowej znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji udźwiękowionej w 1932 roku. Dotychczas stan zachowania tych materiałów nie pozwalał na ich – nawet ograniczoną – eksploatację. W 2016 roku film został zdigitalizowany i odrestaurowany w ramach projektu Nitrofilm „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Po raz pierwszy „Halkę” z muzyką na żywo skomponowaną przez polskiego kompozytora Jerzego Rogiewicza mieli okazję oglądać widzowie warszawskiego kina „Iluzjon” w listopadzie 2016 roku, podczas oficjalnej repremiery filmu.

Muzyka na żywo

Autorem nowej białoruskiej wersji udźwiękowienia filmu „Halka” jest Olga Podhajska – znakomita białoruska kompozytorka, organistka, autorka utworów symfonicznych, chóralnych, instrumentalnych oraz muzyki filmowej. Olga Podhajska jest Absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku (kompozycja, organ). W 2016 odbyła staż na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”. Od 2007 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Kompozytorów.

W białoruskiej premierze „Halki” wystąpią:

* soliści Teatru Wielkiego Białorusi Iryna Kuczyńska (sopran) i Andrzeja Klipo (baryton),

* chór mieszany pod dyrekcją D. Chlawicz,

* zespół nowej muzyki kameralnej Five-Storey Ensemble: Olga Podhajska (fortepian), Oksana Gerasimieonok (skrzypce), Aleksandra Chekhouskaya (skrzypce), Aleksander Sierdiukow (wiolonczela), Eric Orłów-Szymkus (kontrabas), Aleksander Yaskelczyk (klarnet, klarnet basowy), Witalij Appow (saksofon sopranowy).

 
Scheduled Film >Muzyka >Wydarzenia