Szanowni Państwo!
Podczas gdy Instytut Polski w Mińsku nie przyjmuje interesantów i nie może udostępnić swoich zasobów książkowych, Biblioteka gorąco pozdrawia czytelników i zachęca do korzystania z możliwości czytania i słuchania książek elektronicznych i audiobooków:
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Projekt polskiej Biblioteki Narodowej udostępnia nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii: książki, stare druki, rękopisy, grafiki, mapy, nuty, fotografie, ulotki, afisze i pocztówki.
Klasyka polskiej i światowej literatury w wersji elektronicznej, są również audiobooki!
Elektroniczny zbiór książek naukowych polskich badaczy, w którym prezentowane są różne dziedziny tematyczne.
Zwiedzającym Wideotekę polecamy:
Ogromny serwis, w którym znaleźć można filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
W czasie kwarantanny codziennie o godz. 20:00 (czasu polskiego, 22:00 czasu białoruskiego) będą się odbywały pokazy specjalne.
Platforma zdigitalizowanych i zrekonstruowanych seriali, filmów i teatru telewizji. Tu znajdziecie i obejrzycie całkowicie za darmo klasykę polskiego kina w nowej jakości.Szanowni Państwo!
Przepraszamy za utrudnienia i przypominamy, że żadne kary za opóźnienie pobierane nie będą.
Rozpoczęliśmy remont, jest to sprawa poważna, inspirująca, ale czasochłonna.
Do końca lutego Biblioteka i Wideoteka będą nieczynne, my zaś będziemy robić wszystko, aby zbiory bezpiecznie to przeżyły.
Przepraszamy za utrudnienia i przypominamy, że już wkrótce zobaczymy się na Mińskich Targach Książki (5-9 lutego), Polskie Stoisko tradycyjnie przygotowało dużo imprez i nowości. Program już wkrótce się pojawi na naszej stronie.
Jednocześnie przypominamy, że Katalog Biblioteki Instytutu Polskiego jest dostępny on-line. W dowolnej chwili mogą Państwo przejrzeć wszystkie dostępne na półkach Biblioteki pozycje oraz zamówić potrzebne książki.
Żeby dokonać zamówienia czy sprawdzić stan konta czytelnika, należy zarejestrować się w programie MAK+.
W lewym menu trzeba wybrać dział Rejestracja і wprowadzić odpowiednie dane.
UWAGA! Litery w numerze paszportu należy podawać cyrylicą.
Po rejestracji w systemie trzeba wybrać Login (imię użytkownika) i Hasło dla swojego konta, i mogą Państwo wyruszyć w wirtualną podróż po półkach naszej Biblioteki.
Biblioteka Instytutu Polskiego w Mińsku rozpoczęła swoją działalność w październiku 2002 roku, i w obecnie jej zbiory zawierają ponad 7000 pozycji z następujących dziedzin:
- Literatura piękna
- Literatura dla dzieci i młodzieży
- Kultura i sztuka
- Polityka i ekonomia
- Historia
- Religia i filozofia
- Teatr i kino
- Biografie znanych osób
- Albumy
- Słowniki
Standardowy okres wypożyczenia książek wynosi 1 miesiąc.
Książki o szczególnej wartości oraz albumy, encyklopedie i słowniki są udostępniane wyłącznie na miejscu.
Zapis do Biblioteki Instytutu Polskiego w Mińsku odbywa się na podstawie ważnego paszportu, a w przypadku studentów paszportu i legitymacji studenckiej. Za niepełnoletniego czytelnika Biblioteki odpowiadają i podpisują kartę zapisu rodzice lub opiekunowie prawni.
Korzystanie z Biblioteki Instytutu Polskiego jest bezpłatne.
Wideoteka
Wideoteka proponuje do wypożyczenia filmy w języku polskim, w formacie DVD.
Zbiory wideoteki zawierają filmy z XX i XXI wieku, w tym filmy fabularne i dokumentalne, wyróżnione nagrodami polskich i międzynarodowych festiwali filmowych.
Instytut Polski proponuje pozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na kolekcję Wideoteki składają się najlepsze tytuły klasycznego kina polskiego oraz najnowsze dzieła polskich reżyserów współczesnych.
Wielbiciele teatru polskiego mają możliwość zapoznania się ze specjalnym cyklem telewizji polskiej pod tytułem „Złota setka Teatru TV” – są to nagrania stu najlepszych polskich spektakli telewizyjnych.