27.03.2020 Historia, Wydarzenia

„Polska – gdzie to jest?”

Zobacz, jak wyglądała Polska oczami słynnego duńskiego naukowca, który udał się w XIX wieku do Warszawy. O tym, z czym musiał się zmierzyć, przeczytasz w interaktywnym przewodniku „Polska – gdzie to jest?».

Wyobraź sobie kraj w środku Europy…

… gdzie nie możesz mówić publicznie w swoim języku,

.. gdzie cenzura wnikliwie sprawdza nawet książki kucharskie

… w którym na wyjazd zagraniczny musisz mieć zgodę władz ( i koronawirus tu nie ma nic do rzeczy!)

… w którym kobiety nie mają praw wyborczych

… gdzie w ogóle nie ma żadnych wyborów.

W roku 1885 znany duński pisarz i krytyk Georg Brandes wybrał się w podróż do stolicy tego nieistniejącego kraju, do Warszawy. Przekonał się, że choć nie ma Polski, to wciąż są Polacy i żywa kultura polska.

Ponad 130 lat później wyruszyliśmy jego śladem. Tak powstał przewodnik „Polska – gdzie to jest?”, którego osią narracyjną jest książka Brandesa “Wrażenia z Polski”. To połączenie reportażu historycznego z multimedialną formą. Opowieść stworzona z archiwalnych materiałów: pocztówek, zdjęć, druków ulotnych, filmów i dźwięków epoki została wzbogacona o elementy interaktywne: minigry i aplikacje.

Przewodnik został stworzony z myślą o zagranicznym czytelniku, niezaznajomionym z historią Polski. Dlatego narratorem jest obcokrajowiec, dla którego również było to pierwsze spotkanie z polskim społeczeństwem. Jako człowiek z zewnątrz patrzy na nie z empatią i życzliwością, ale nie bezkrytycznie. Z dystansu spogląda na przełomowy okres polskiej historii – moment, kiedy polityczne losy rozdzielonego granicami kraju dopiero się decydowały, a przyszła niepodległość wcale nie była przesądzona.

Podążaj za Brandesem w przewodniku i znajdź odpowiedź na pytanie: Polskagdzie to jest?

Przewodnik dostępny jest w rosyjskiej i angielskiej wersji językowej:

https://whereispoland.com/ru

https://whereispoland.com/en

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Scheduled Historia >Wydarzenia