2.06.2020 - 8.06.2020 Literatura, Wydarzenia

Biblioteka online. 08

Biblioteka online przedstawia     kolejny z gatunków literatury polskiej dostępnej online. Dziś prezentujemy Państwu najsłynniejszy polski melodramat, dzieło ponadczasowe. Wzorzec romantycznej prozy dla prawdziwych miłośników tego gatunku.

„Trędowata” – dwutomowa powieść Heleny Mniszkówny, wydana została w Krakowie w 1909 roku.

Kiedy Helena Mniszkówna napisała „Trędowatą”, powieść od początku określono jako „typowy płód grafomanii kobiecej”. Cóż jednak znaczą słowa najbardziej ostrej krytyki, skoro „Trędowata” była pierwszą polską książką spełniającą wszystkie wymagania „love story”, opisującą w sposób naiwny, ale zarazem drobiazgowy i szczery procesy rodzenia się i dojrzewania wielkiej miłości. Powieść przypadła do gustu szerokiemu gronu prostych, świeżo emancypowanych czytelników, którzy uważali sentymentalne zanurzenie się w bogatych tradycjach świata arystokratycznego za prawdziwą rozrywkę i przyjemność. Tym bardziej, że Mniszkówna opisała wydarzenia z życia arystokracji, które sama miała okazję poznać.

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Jest to klasyczna fabuła Kopciuszka o dramatycznym zakończeniu. Autorka opisała tragiczne dzieje miłości, której w spełnieniu stają na przeszkodzie przesądy społeczne i nietolerancja osób z niższych sfer przez członków rodów arystokratycznych. Tytułową postacią jest skromna szlachcianka Stefcia Rudecka, która przyjmuje posadę guwernantki u baronowej Elzonowskiej, ciotki młodego ordynata Waldemara Michorowskiego. Początkowo Stefania unika towarzystwa Michorowskiego. Z czasem jednak pojawia się między nimi wzajemne, gorące uczucie. Przypadkowo okazuje się, że dziadek Waldemara i babcia Stefanii byli zakochani, choć do małżeństwa nie doszło wskutek sprzeciwu rodziny ordynata. Aby dowiedzieć się jak zakończyła się historia miłości Stefci i Waldemara zachęcamy do przeczytania książki i obejrzenia ekranizacji powieści dostępnej na następujących stronach: 

„Trędowata” Heleny Mniszkówny

Inne utwory Heleny Mniszkówny

Zachęcamy również do odwiedzenia strony polona.pl, gdzie jest możliwość zapoznania się z różnymi wydaniami utworów Heleny Mniszkówny.

Bardzo polecamy obejrzenie filmu „Trędowata” (1936), w reżyserii Juliusza Gardana.

W 1951 roku wszystkie utwory Heleny Mniszkówny zostały w Polsce ocenzurowane i podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek. Do czytelników książki Mniszkówny powróciły dopiero w latach siedemdziesiątych, kiedy Wydawnictwo Literackie wznowiło „Trędowatą” w nakładzie 40 tys. egzemplarzy, który został sprzedany w ciągu godziny.

Ilustracja: Jadwiga Smosarska w filmie „Trędowata” (1926)
from to
Scheduled Literatura Wydarzenia