Reksio to polski serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka. Produkowany był w latach 1967–1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej.
Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka i nie miały czołówki, informacje o produkcji serialu były wstawiane na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu powstały 52 odcinki, kręcone przez następujących reżyserów: Lechosława Marszałka, Józefa Ćwiertnię, Edwarda Wątora, Romualda Kłysa, Mariana Cholerka oraz Halinę Filek-Marszałek. Ostatni odcinek serii, wyprodukowany w roku 1986, nosił tytuł Reksio i mrówki.
W roku 1987 powstał cykl serialu pt. Reksio i ptaki. Nad odcinkami pracowali Ryszard Lepióra, Lechosław Marszałek, Romuald Kłys oraz Andrzej Flettner. Cykl ten ma 13 odcinków.
Istnieje także anglojęzyczna wersja serialu, wyprodukowana przez Village Production, dystrybuowana przez VCI Entertainment Ltd. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako „Pios Reks”.
Autorem ścieżki dźwiękowej do większości odcinków serialu jest Zenon Kowalowski. Są także i takie odcinki, w których muzyka była produkowana przez innych kompozytorów: Adama Markiewicza (odc. 5–6), Bogumiła Pasternaka (odc. 3), Waldemara Kazaneckiego (odc. 4), Tadeusza Kańskiego (odc. 1–2, 30). W odcinku Reksio i Sowa występuje fragment utworu Zdzisławy Sośnickiej „Uspokój się”.
Postać Reksia pojawia się także w serialu Bolek i Lolek oraz książkach wydanych na podstawie serialu. Analogicznie postaci Bolka i Lolka pojawiły się w Reksiu.
W roku 2001 wydano pierwszą z serii komputerowych gier przygodowych poświęconych Reksiowi. W sumie wydano 15 gier z udziałem Reksia, w tym 6 edukacyjnych i 9 przygodowych. Od 2006 roku postać Reksia występuje na stronie dyskusji poświęconej grze komputerowej Counter – Strike, w której tworzone są serwery gry pt. „Reksio-cs”.
W Bielsku- Białej na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego znajduje się wykonany z brązu pomnik Reksia. Piesek wskazuje palcem na sąsiadującą z pomnikiem fontannę.
W 2012 roku postać Reksia została wykorzystana do promocji klubu Podbeskidzie Bielsko-Biała. Wizerunek Reksia i innych postaci z serialu znajduje się na białkach – pieniądzu lokalnym Bielska-Białej wyemitowanym we wrześniu 2009 r. Postać Reksia na białkach zmienia się w zależności od kąta patrzenia.
W 1975 roku Poczta Polska wydała znaczek pocztowy nr 2247 w serii: Telewizyjne filmy i programy dla dzieci, a 20 maja 2016 roku wprowadziła do obiegu 2 znaczki pocztowe nr 4685 i 4686 w serii: Polski film animowany, przedstawiające Reksia.
Reksio – kolorowanki do druku dla dziewczynek i chłopców
Tych, którzy jeszcze nie potrafią rysować, ale chcą i umieją już trzymać w ręku kredki lub mysz od komputera zapraszamy na stronę z bezpłatnymi kolorowankami dla dzieci, nastolatków i dorosłych, które można wydrukować. To ciekawa forma edukacyjna i źródło rozrywki. Dobrze byłoby zachować wszystkie te kolorowanki w folderze, aby później zobaczyć postępy swojego dziecka albo swoje.