06-05-2021 Aktualności, Film, Historia, Wydarzenia

Film dokumentalny „3 maja, czyli dziś”

To nowy film, który opowiada o historii Konstytucji 3 maja. W 2021 roku obchodzona jest 230. rocznica jej uchwalenia.

Film dokumentalny „3 maja, czyli dziś” przedstawia wydarzenia końca XVIII wieku, by odpowiedzieć na pytanie czemu to właśnie wtedy powstała jedna z pierwszych nowożytnych konstytucji. Zdjęcia powstawały w Polsce, Litwie, Ukrainie i w Niemczech. Atmosferę kreują także historyczne kostiumy i pałacowe wnętrza.

Historia pierwszej w Europie konstytucji to opowieść o odwadze i wizji polityków Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których praca zaowocowała czymś trwalszym niż militarne zwycięstwo. Wypracowany dokument Konstytucji 3 maja podczas roku funkcjonowania zyskał poparcie Korony i Litwy. Jego treść dotykała realnych problemów i zawierała wynegocjowane rozwiązania. Dokument nazywany później „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” stał się ważnym elementem tożsamości narodów, które wyrosły z tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Premiera filmu odbyła się 3 maja 2021 równocześnie na antenie polskiej i litewskiej.

Reżyseria: Cyprian Demianiuk
Scenariusz: Piotr Kornobis
Zdjęcia: Tomasz Woźniczka, Marek Rozwadowski
Montaż: Piotr Krygiel
Grafika i animacje: Anna Rabczuk, Maciej Białobrzeski
Kierownictwo produkcji: Wiktoria Włoczewska, Małgorzata Bylica (TVP)

Czas trwania: 53 min.
Język: polski

OGLĄDAJ FILM

Film jest koprodukcją Biura Programu „Niepodległa” i Telewizji Polskiej. Projekt zrealizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Źródło: www. niepodlegla.gov.pl

Ilustracja: kadr z filmu „Trzeci maja, czyli dziś”