9.06.2020 - 10.07.2020 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia

DROGA…

Karol Wojtyła/Jan Paweł II - w polskim plakacie teatralnym i okolicznościowym

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, Instytut Polski w Mińsku wspólnie z Galerią Plakatu w Krakowie serdecznie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy plakatu pt. „Droga… Karol Wojtyła / Jan Paweł II – w polskim plakacie teatralnym i okolicznościowym poświęconej twórczości literackiej Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Wystawę wzbogacają również plakaty poświęcone wydarzeniom czasu Pontyfikatu Papieża i jego działalności duszpasterskiej. Prezentujemy prace najwybitniejszych artystów, przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, dla których tytułowa „droga Jana Pawła II” stała się twórczą inspiracją.

 Wystawa „DROGA… Karol Wojtyła / Jan Paweł II – w polskim plakacie teatralnym i okolicznościowym” jest wyborem kilkudziesięciu prac z większego zbioru plakatów związanych z Wielkim Polakiem. W kolekcji  Dydo Poster Collection takich plakatów jest ponad sto. Większość z nich to prace artystyczne wykonane przez najlepszych polskich plakacistów będące anonsem teatralnym bądź filmowym.  Część to plakaty informacyjne dotyczące publikacji, różnego rodzaju spotkań i anonsujących różne wydarzenia.

Wybór plakatów do wystawy odzwierciedla te proporcje. Plakaty pochodzą z okresu 1979-2011. Najstarszym jest zaprojektowany przez Waldemara Świerzego do filmu o Ojcu Świętym Janie Pawle II „Pielgrzym”. Zaraz za nim plakat Mieczysława Górowskiego do premiery sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

Nie można zapominać, że Jan Paweł II (Karol Wojtyła) był w czasach swojej młodości człowiekiem teatru. Pięć jego sztuk doczekało się w Polsce ponad 30 inscenizacji na profesjonalnych scenach. Plakaty do nich projektowali najlepsi polscy artyści zajmujący się plakatem.  Obok wymienionych wcześniej Franciszek Starowiejski, Jan Jaromir Aleksiun, Grzegorz Marszałek, Lech Majewski, Władysław Pluta, Andrzej Pągowski. Jedna ze sztuk „Brat naszego Boga” została przeniesiona przez Krzysztofa Zanussiego na ekran. Plakat zaprojektował Marek Pawłowski.

Innym rodzajem prezentowanych plakatów są związane z podróżami Jana Pawła II i dokumentującymi je wystawami. Tutaj należy wymienić takich artystów jak Michał Kliś, Wiesław Grzegorczyk, Wojciech Korkuć.

Prezentowane plakaty miały już swój udział w wystawach zarówno w Polsce jak i za granicą, między innymi w Szwecji, Chorwacji i Niemczech. Największa odbyła się w 2013 roku w Myślenicach. Plakat do niej zaprojektował Sebastian Kubica. Plakat do prezentowanej wystawy zaprojektowała przedstawicielka najmłodszej generacji Patrycja Longawa.

Kolekcję plakatu prezentujemy dzięki życzliwości i zaangażowaniu galerii „Krzysztof Dydo. Galeria Plakatu w Krakowie”. Galeria została założona w 1985 roku przez Krzysztofa Dydo; od 1994 roku działa już jako galeria prywatna, której właścicielami są Krzysztof Dydo i Ewa Pabis. Jest jedyną w Polsce galerią specjalizującą się wyłącznie w promocji i sprzedaży polskiego plakatu, miejscem spotkań zarówno artystów, jak i tych wszystkich, których interesuje polski plakat artystyczny. Poza przygotowywaniem wystaw, drukiem katalogów, plakatów i kartek pocztowych z reprodukcjami plakatów, galeria współpracuje przy organizacji i sama organizuje różne tematyczne konkursy na plakat.

#Zostańwdomu – kultura przyjdzie do Ciebie!
#EuropeForCulture

from to
Scheduled Aktualności Sztuka Wydarzenia