27-06-2020 Teatr, Wydarzenia

Spektakl “Mąż i żona”

      Reżyseria: Jan Englert   

      Scenariusz: Jan Englert  

      Rok produkcji: 2016

     Czas trwania: 62 min

Akcja obyczajowej komedii Aleksandra Fredry w adaptacji Jana Englerta rozgrywa się w eleganckiej podmiejskiej rezydencji. Elwira (Beata Ścibakówna), żona hrabiego Wacława (Jan Englert), ma romans z przyjacielem domu, energicznym, dużo młodszym od męża Alfredem (Grzegorz Małecki). Kochanek zapewnia ją o swoim gorącym uczuciu i stałości, jednocześnie w tajemnicy angażując się coraz bardziej w zażyłość z młodziutką i wyjątkowo apetyczną służącą Justysią (Milena Suszyńska). Obrotna Justysia jest nie tyle nawet pokojówką, co przyjaciółką i powiernicą Elwiry, a gdyby tego było mało – również obiektem coraz śmielszych zabiegów pana domu. Miłosny czworokąt, który przez jakiś czas funkcjonuje bez zarzutu, stopniowo zaczyna trzeszczeć w szwach.

To najbardziej śmiałe obyczajowo spośród dzieł Aleksandra Fredry, wystawione po raz pierwszy w 1821 roku, dziś wydaje się dość niewinne. Jan Englert, aby nieco uwspółcześnić historię i nie przebierać swoich bohaterów w historyczne stroje, zdecydował się przenieść Męża i żonę w dwudziestolecie międzywojenne. Ten przeskok o stulecie wyraźnie odświeżył sztukę, która za sprawą wierszowanych dialogów trąciła już nieco myszką.

OGLĄDAJ SPEKTAKL


Канцэрт “Шапэн у Ваньковічаў” 🗓

Да 210-годдзя з дня нараджэння Фрыдэрыка Шапэна
03 12.2020 Muzyka, Wydarzenia

Słuchaj Piaseckiego! 🗓

Powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” o niebezpiecznym i barwnym życiu rakowskich przemytników słynnego białorusko-polskiego pisarza Sergiusza Piaseckiego teraz można posłuchać.
01 12.2020 31 12.2020 Aktualności, Literatura, Wydarzenia