30.06.2020 - 6.07.2020 Literatura, Wydarzenia

Biblioteka online. 12

Kolejny odcinek Biblioteki online poświęcamy podręcznikom i narzędziom do nauki języka polskiego w przestrzeni internetowej.

Wybraliśmy interesujące linki (za perełki serdecznie dziękujemy lektorce naszego kursu języka polskiego Lubow Padporynawej) i też będziemy wdzięczni za polecenia wszystkim chętnym. Jakie strony pomagają Państwu uczyć się języka? Czekamy na komentarze. 

Polska wiele uwagi nadaje rozwojowi nauki języka polskiego jako obcego. A więc podręczników na rynku jest sporo. Jednak jak dotrzeć do tego skarbu w czasie kwarantanny?

Obecnie wydawnictwa często proponują swoje podręczniki w formatach elektronicznych. Ta opcja pozwala chronić prawa autorskie i legalnie udostępniać materiały.

Na stronie e-księgarni Publio zebrana jest cała kolekcja elektronicznych podręczników do nauki języka polskiego jako obcego. Początkującym proponujemy zwrócić uwagę na pozycję „Gramatyka? Dlaczego nie?! Ćwiczenia gramatyczne dla poziomu A1” Joanny Machowskiej, a bardziej zaawansowanym studentom – na słynną „Przygodę z gramatyką” Józefa Pyzika (poziom B2, C1). Wiele podręczników-ebooków można znaleźć również na stronie księgarni Tania książka. Początkujące mogą zajrzeć do ilustrowanego słownika Anny Seretny „A co to takiego?”, jest też przebój wszelkich czasów „Praktyczna gramatyka” Liliany Madelskiej.

W międzyczasie wydawnictwo „Prolog” wydało w formacie pdf całą swoją słynną serię „Hurra po polsku”. Hurra!

Na wszystkich tych stronach istnieje możliwość podglądu fragmentu książki. W taki sposób można samodzielnie podjąć decyzję, czy sposób i forma podania materiałów jest odpowiednia. Każda księgarnia ma swoje promocje i od tego zależy, gdzie można kupić podręczniki taniej. Koszty na e-booki można porównywać za pomocą strony Świat czytników.

Bezpłatne materiały do nauki języka polskiego znajdziemy na stronie projektu Po polsku po Polsce, jest to platforma e-learningowa, zawierająca kurs języka polskiego jako obcego dla początkujących (poziom A1). Kurs językowy został stworzony przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zaplanowany jest jako wirtualna podróż po Polsce – wybieramy „Kurs języka polskiego” i przygoda się zaczyna. Materiały dźwiękowe pomogą opanować wymowę, jest też dużo dialogów i podpowiedzi.

Strona Włącz Polskę! pomoże dzieciom (od 5 do 14+), uczącym się języka polskiego za granicą. Tutaj możemy skorzystać z przykładowego zestawu materiałów albo ułożyć własny podręcznik, odpowiadający wszystkim naszym własnym wymaganiom.

Białoruski Narodowy Uniwersytet Techniczny opublikował na swojej stronie podręcznik W.Barawiec „Język polski. Kurs początkowy”. Prosta, ale przydatna podstawa do rozpoczęcia przygody z językiem polskim, jeśli jest konieczne wsparcie języka rosyjskiego.

Wielu wykładowców sięga teraz po format blogów, polecamy zwrócić uwagę na YT kanał „Polski z Anią”: dr Anna Rabczuk, adiunkt Centrum Języka i Kultury Polskiej „Polonicum” dla Cudzoziemców Uniwersytetu Warszawskiego, od wielu lat uczy polskiego, a ten projekt realizuje przy wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach Programu Nowoczesna Promocja Zagraniczna.

W 2017 roku ukazał się podręcznik „Polskie Czytanki”, materiały do tego wydania dobrane są odpowiednio poziomom A1-A2 (i trochę B1), każdy tekst jest otagowany tematycznie, a wszystko to autorzy już nagrali i umieścili w otwartym dostępie na swoim kanale.

Działalność kanału „I love Polish” dopiero się zaczyna, ale wybrany przez autorów format jest bardzo inspirujący: proste sytuacje komunikacyjne (przywitania/pożegnania) podawane są poprzez mix przykładów z polskich filmów. Nowe odcinki – co tydzień.

Wielbicielom podcastów podpowiadamy – darmowa strona Hello Polish! pomaga zapoznać się z językiem potocznym na poziomach od A1 do C2. Autorami są profesjonalni lektorzy, którzy przygotowali również dwa podręczniki elektroniczne, można je kupić bezpośrednio w dziale „Sklep”.

Podręcznik „Podlasie w legendach. teksty z ćwiczeniami dla obcokrajowców” przygotowany został przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, wydanie zawiera 16 specjalnie spreparowanych legend podlaskich ze specjalnym załącznikiem: ćwiczenia gramatyczne i leksykalne, przykłady deklinacji oraz minisłowniczek z tłumaczeniem m.in. na białoruski i rosyjski. Całkowicie legalnie podręcznik jest dostępny w sieci.

Dla tych, którzy już kupili popularną serię podręczników „Polski krok po kroku”, dostępny jest miły bonus: pamiętacie pewnie, że każdy produkt szkoły językowej „Glossa” zawiera kod dostępu do platformy internetowej, a tam znajdziemy jeszcze więcej zadań, ćwiczeń, aktywności i możliwości.

Aby utrzymać aktywność językową w ciągu dnia, przyjemnie jest mieć pod ręką polskojęzyczną opcję w aplikacjach mobilnych busuu i duolingo.

Przypominamy uprzejmie, że Internet jest „szeroki i głęboki”, często można znaleźć propozycje zachęcające do nielegalnego pobrania materiałów. Nie radzimy tego robić, jest to naruszenie praw autorskich, a dodatkowo można narazić swój komputer na zagrożenie.

Większość wymienionych pozycji książkowych jest dostępna w wersji papierowej w naszej Bibliotece. Niestety, z przyczyn epidemiologicznych na razie nie pracujemy, ale tuż po kwarantannie – serdecznie zapraszamy. Nadal pracujemy online – wszystkie pytania można zadać mailowo, zawsze chętnie pomożemy radą – biblioteka.minsk@instytutpolski.org!

Przypominamy również, że dzisiaj – 30 czerwca – mamy ostatni dzień przyjmowania wniosków na nasz nieodpłatny kurs języka polskiego. Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem naszej strony internetowej. Wprowadzamy w tym roku akademickim po raz pierwszy naukę języka polskiego ONLINE skierowaną wyłącznie do osób zamieszkałych poza Mińskiem, Mołodecznem, Witebskiem i Mohylewem z dobrą znajomością komputera i Internetu. Szczególnie zapraszamy osoby z małych miast i wsi! Lista wszystkich osób zakwalifikowanych na rok akademicki 2020-2021 zostanie opublikowana we wrześniu.

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia