21.08.2020 Film, Wydarzenia

Piątek z polskim filmem online. „Historia kina w Popielawach”

🎬 Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu „Historia kina w Popielawach” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

▶️Film dostępny pod linkiem:
https://vod.tvp.pl/website/historia-kina-w-popielawach,4279637#
Polska, 1998
Czas trwania: 107 minut
Scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Kolski

Film, w którym zdarzenia realistyczne mieszają się z baśnią. Opowieść o prototypie kamery filmowej zbudowanym przez wiejskiego kowala w połowie ubiegłego wieku. W sto lat później urządzenie zostaje zniszczone podczas pożaru. Narratorem filmu jest 10-letni Staszek Szewczyk, uczący się w szkole w Popielawach, skąd pochodzą jego dziadkowie. Opowiada on historię kowalskiego rodu Andryszków, którego ostatni potomek, Józef Andryszek Szósty, jest jego przyjacielem.

Obraz zdobył liczne wyróżnienia polskie i zagraniczne, w tym m.in. Złote Lwy w Gdańsku – Gdyni (1998) za najlepszy film roku oraz nagrodę dla Krzysztofa Majchrzaka (pierwszoplanowa rola męska), Kazimierza Rozwałki (produkcja) i Jana Jakuba Kolskiego (nagroda Kin Studyjnych); Syrenkę Warszawską (1998); Grand Prix dla filmu na Międzynarodowym Spotkaniu Kina i Telewizji – Kino Pełnoekranowe w Genewie (1999); Srebrnego Witezia na MFF Słowiańskich i Prawosławnych w Moskwie (1999) oraz Grand Prix na Festiwalu Alte Adria Cinema w Trieście (1999) dla Jana Jakuba Kolskiego.

Obsada:
Krzysztof Majchrzak
Bartosz Opania
Grażyna Błęcka-Kolska
Michał Jasiński  
Tomasz Krysiak
Franciszek Pieczka
Mariusz Saniternik  i in.
Scheduled Film Wydarzenia