24.08.2020 Aktualności

W wieku 93 lat zmarła w Warszawie Maria Janion

– badaczka, historyczka literatury, kulturoznawczyni, specjalistka w dziedzinie polskiego i europejskiego romantyzmu.

Autorka ponad 20 książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości. Wnikliwa komentatorka polskich mitów narodowych.

Maria Janion była wychowawczynią wielu pokoleń polskich humanistów: pisarzy, publicystów, naukowców, wykładowców akademickich, dziennikarzy, wydawców i nauczycieli. Stworzyła własne, bardzo osobiste i współczesne rozumienie romantyzmu. Po całych latach, gdy poezję romantyczną traktowano jak rodzaj nietykalnego skansenu historycznoliterackiego, jej „Gorączka romantyczna” (1975) była dla wielu objawieniem. Pod jej piórem romantyczne postaci ożywały, romantyczne rozumienie świata okazywało się nagle kluczem do zrozumienia współczesności.

Pani Profesor Maria Janion zawsze z wielką uwagą śledziła wydarzenia w kraju i w świecie, poddając dogłębnej analizie najbardziej drażliwe zagadnienia.

„…nie ma bynajmniej śmierci z kosą, która może czyhać niespodziewanie na nic nie przeczuwającego przechodnia, nie ma śmierci – bezwzględnej niszczycielki, potrącającej, tratującej, kopiącej, zdzierającej całą strojność świata. (…) To my sami nieustannie i dobrowolnie ścinamy łąkę swojego życia. My sami, tylko z tego powodu, że żyjemy, odkładamy za sobą sienny stos naszych minionych dni. (…) To właściwie my sami – żyjąc – tworzymy ów sen o utracie życia.”

 Z książki „Żyjąc tracimy życie

Zdjęcie – Witek Orski za www.janion.pl

Scheduled Aktualności