17.10.2020 Literatura, Wydarzenia

Sesja autografów Janusza Leona Wiśniewskiego

Księgarnia "Akademkniha" zaprasza 17 października o godz. 14:00 na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim.

Białoruscy czytelnicy znają go z książek, które zostały przetłumaczone na język rosyjski “Samotność w sieci”, “Martyna”, ” Los powtórzony” i inne. W ramach spotkania odbędzie się prezentacja długo oczekiwanej kontynuacji legendarnej powieści “Samotność w sieci” – “Koniec samotności”, która ukazała się po białorusku (w Wydawnictwie Januszkiewicz przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku) i po rosyjsku.

Spotkanie odbędzie się w księgarni “Akademkniha” (pr. Niepodległości 72).

 

Janusz Leon Wiśniewski (ur.18 sierpnia 1954 w Toruniu) – naukowiec i pisarz.

Magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (także UMK), doktor informatyki (Politechnika Warszawska) oraz doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka).

Od 1987 do 2018 roku, pracował we Frankfurcie nad Menem w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest projektantem i autorem pierwszego w świecie programu do automatycznej translacji struktur w nomenklaturę chemiczną.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 powieścią Samotność w Sieci, na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr „Baltijskij Dom” w St. Petersburgu w Rosji zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie Samotności w Sieci (premiera 2009 rok). Ponad 10 lat po premierze spektakl pozostał na afiszu teatru i jest wystawiany 1-2 razy w miesiącu.

Jest autorem wielu powieści (między innymi: Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem), zbiorów opowiadań (między innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe) esejów (Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności, Sceny życia za ścianą), a także rozpraw popularno-naukowych. Ze Zbigniewem Izdebskim napisał książkę Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości wydaną także w Rosji i na Ukrainie.

Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach. Między innymi w Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, na Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.

Jest także (od 2004 roku) stałym felietonistą miesięcznika Pani.

Ojciec dwóch córek: Joanny oraz Adrianny.

Obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem oraz w Gdańsku.

Scheduled Literatura Wydarzenia

Klasyka literatury światowej po polsku 🗓

Ucząc się języka obcego, wielu z nas często sięga po klasykę literatury światowej, aby podążać za ulubionymi bohaterami w nowych okolicznościach językowych. Przetłumaczone utwory są nieodłączną częścią kanonu literatury narodowej.
02 12.2020 07 12.2020 Literatura

Канцэрт “Шапэн у Ваньковічаў” 🗓

Да 210-годдзя з дня нараджэння Фрыдэрыка Шапэна
03 12.2020 Muzyka, Wydarzenia

Słuchaj Piaseckiego! 🗓

Powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” o niebezpiecznym i barwnym życiu rakowskich przemytników słynnego białorusko-polskiego pisarza Sergiusza Piaseckiego teraz można posłuchać.
01 12.2020 31 12.2020 Aktualności, Literatura, Wydarzenia