19.10.2020 Aktualności

Zmarł wybitny aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak

W poniedziałek 19 października o 6:00 rano zmarł Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Miał 78 lat

„Ja nie mam poczucia wykonywania zawodu. Mówię, że bywam aktorem, a jeżeli ktoś mnie przyciśnie do muru, to mówię, że jestem aktorem, ale nigdy, że wykonuję zawód aktora. Robię to, co mi odpowiada, w czym widzę sens “- mówił.

Urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Jako nastolatek chciał zostać muzykiem. Grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach, uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu. W 1968 r. ukończył PWST w Krakowie, w trakcie studiów występował w tamtejszym Teatrze STU. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Artysta jest uważany za jedną z najciekawszych polskich osobowości aktorskich ostatnich 40 lat.

Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn w filmie „Ziemia obiecana” (Materiały prasowe) https://gwiazdy.wp.pl

Wystąpił w ok. 100 filmach,  w takich jak „Wesele”, „Danton” i „Korczak” Andrzeja Wajdy, „Austeria” Jerzego Kawalerowicza. Zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana oraz filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Mała matura 1947” Janusza Majewskiego. W masowej wyobraźni zapisał się przede wszystkim jako Moryc Welt – jeden z trzech głównych bohaterów „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy.

Więcej o aktorze:

Wojciech Pszoniak w rozmowie z dziennikarzem i satyrykiem Michałem Ogórkiem

Radio ZET Wojciech Pszoniak –Szymon Majewski. Wojciech Pszoniak: Boję się ludzi bez poczucia humoru

oraz TU i TU

 

Foto: Michał Woźniak / East News https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmarl-wojciech-pszoniak-aktor-mial-78-lat/4zt44n9

Scheduled Aktualności