29.10.2020 Aktualności, Ogłoszenia Instytutu

CYFROWE MUZEUM NARODOWE

Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje aż 60 tys. obiektów muzealnych spośród ponad 800 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum. Są tu arcydzieła polskiego malarstwa, rzeźby i grafiki, starożytne malowidła ścienne z Faras odkryte przez polskich archeologów, sztuka średniowieczna i współczesna. Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może wybrać się na wirtualne zwiedzanie polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Serwis jest spersonalizowany. Użytkownik może przeglądać zbiory na osi czasu lub wybierać konkretne arcydzieła, a historię własnych poszukiwań zapisać na swoim profilu w portalu.

Fot. Adam Oleksiak/MNW

– Obiekty szczególnie warte uwagi znajdują się w sekcji arcydzieła – mówi Karolina Tabak, Kierownik Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie. – Zapraszamy też do ścieżek tematycznych – interaktywnych prezentacji na temat zbiorów Muzeum, różnych zjawisk w szeroko pojętej kulturze np. Faras – skarby pustyniZbrodnia i śmierćDzieckoW pracowni artysty – dodaje. W Cyfrowym MNW można obejrzeć w zbliżeniu na przykład obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, a klikając na specjalne znaczniki poznać przedstawione na nim postaci.

Fot. Adam Oleksiak/MNW

Miłośnicy sztuki mogą pobrać zdjęcie obiektu, który szczególnie im się spodoba. Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również komercyjnie. Reprodukcje zamieszczone na portalu Cyfrowe MNW mogą posłużyć do wykonania własnych gadżetów.

Scheduled Aktualności >Ogłoszenia Instytutu