10.11.2020 Literatura, Wydarzenia

Andrzej Sapkowski „Wiedźmin. Miecz przeznaczenia”

10 listopada o 18:00 czasu białoruskiego odbędzie się  prezentacja II tomu sagi Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin. Miecz przeznaczenia”

10 listopada o 18:00 czasu białoruskiego na profilu Instytutu Polskiego na Facebooku odbędzie się  prezentacja II tomu sagi Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin. Miecz przeznaczenia”. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa „Januszkiewicz” przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku, na język białoruski utwór przetłumaczyła Katsiaryna Macijeuskaja.

W prezentacji wezmą udział literaturoznawca i autor książki „Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego” Piotr Żołądź, tłumaczka Katsiaryna Macijeuskaja i redaktorka serii  białoruskojęzycznej Hanna Yankuta.

Uczestnicy spotkania, m.in., będą szukali odpowiedzi na pytania o odbiorze sagi przez polskiego czytelnika, o miejscu Sapkowskiego i jego dzieła w literaturze polskiej i światowej, o roli, jaką odgrywa folklor w utworach, o pochodzeniu i interpretacji przez autora wątków bajkowych. Czy Wiedźmin jest dobrym bohaterem na czas kryzysu? Co wyróżnia białoruskie tłumaczenie powieści?

Prezentacja odbywa się w ramach cyklu „Miesiąc literatury polskiej’2020”.

 

 

Foto: Andrzej Sapkowski / Wikipedia

Andrzej Sapkowski – polski pisarz fantasy. Twórca postaci Wiedźmina. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

Urodził się i mieszka w Łodzi. Od 9 lipca 2008 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia jest ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym.

Karierę literacką zaczynał jako tłumacz. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach „Fantastyki” opowiadaniem „Wiedźmin”, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii.

Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.

Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków. Jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych.

Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w latach 1993–1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o „wiedźmiński” cykl powstała seria komputerowych gier RPG, wydana przez warszawskie studio CD Projekt RED. W 2017 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni odbyła się prapremiera musicalu Wiedźmin na podstawie opowiadań Sapkowskiego. W 2019 r. odbyła się premiera nakręconego przez serwis Netflix serialu Wiedźmin opartego na prozie Sapkowskiego (autor wystąpił jako konsultant kreatywny) i osadzonego w świecie Wiedźmina.

Scheduled Literatura Wydarzenia