17.11.2020 Literatura, Wydarzenia

Prezentacja powieści Jarosława Grzędowicza „Pan Lodowego Ogrodu”

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Miesiąc literatury polskiej” odbędzie się prezentacja długo oczekiwanego przez wielu czytelników II tomu powieści „Pan Lodowego Ogrodu” i rozmowa z autorem Jarosławem Grzędowiczem.

Kontynuacja powieści, również jak i tom I, ukazała się nakładem wydawnictwa „Januszkiewicz” przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku. Nad tłumaczeniem pracowały Maria Puszkina, która weźmie udział w prezentacji, i Alena Piatrowicz. Moderatorką prezentacji będzie redaktorka serii Maryna Szoda.

Transmisja spotkania w dniu 17 listopada o godz. 18:00 czasu białoruskiego na profilu Instytutu Polskiego.


Foto: fabrykaslow.com.pl

Jarosław Grzędowicz urodził się w roku 1965 we Wrocławiu.

 W wieku czterech lat chciał zostać operatorem śmieciarki. Później, po niezapomnianych wakacjach w leśniczówce  – leśnikiem piszącym fantastykę. W międzyczasie chciał być jak Tony Halik, Tomek Wilmowski, Jacques Cousteau oraz Simon Templar, z tym że równocześnie chciał być pisarzem fantastyki. W kolejnej dekadzie rozwoju chciał zostać biologiem oraz pisarzem fantastyki. Ze wszystkich młodzieńczych zamiarów udało mu się zrealizować tylko jeden. A może jeden?

Teraz Jarosław Grzędowicz jest polskim pisarz fantastyki, dziennikarzem, krytykiem literackim, wydawcą i tłumaczem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej fantastyki „pokolenia lat 80”.

Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem Azyl dla starych pilotów, w tym samym roku ukazało się opowiadanie Twierdza Trzech Studni, które wielu krytyków literackich uważa za pierwsze polskie opowiadanie fantasy. Już w nim została zdefiniowana główna metoda twórcza początkującego pisarza: organiczna synteza dwóch kierunków gatunkowych – science fiction i fantasy, która później stała się charakterystyczna dla całej polskiej fantastyki w całości. Był jednym z założycieli i redaktorem naczelnym magazynu literackiego „Fenix”, pisał felietony, tłumaczył komiksy.

Profesjonalna kariera pisarska Grzęndowicza rozpoczęła się w roku 2003 wraz z wydaniem zbioru opowiadań „Księga jesiennych demonów „, który zyskał entuzjastyczne recenzje czytelników.

Łowca fantastycznych trofeów, nagrodzony Śląkfą, dwukrotnie Sfinksem i trzykrotnie Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. 

Najszerzej znany jest czytelnikom jako autor Pana Lodowego Ogrodu, powieści w 4 tomach (Fabryka Słów 2005, 2007, 2009, 2012).

Główny bohater – Vuko Drakkainen – ma znaleźć i sprowadzić na ziemię naukowców, którzy zaginęli w Midgaardzie – przepełnionym magią świecie, pełnym istot zupełnie odmiennych od ludzi. Na miejscu okaże się, że ci, którym udało się przeżyć wcale nie wyczekują ratunku. Za sprawą swojej wiedzy uchodzą w tym świecie za bogów a zdobytej władzy nie mają zamiaru oddać bez walki.

Scheduled Literatura Wydarzenia