5.12.2020 Teatr, Wydarzenia

Premiera! Spektakl „Balladyna” według dramatu Juliusza Słowackiego

Szanowni Państwo!
Zgodnie z decyzją organizatorów premiera spektaklu „Balladyna” odbędzie się w dniu 5 grudnia o godz. 18:00 w przestrzeni artystycznej „OK’16” (ul. Kastrycznickaja 16)


2 grudnia 2020 r. o godz. 20:00  w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Studenckich i Młodzieżowych „Teatralny Kufar” odbędzie się premiera spektaklu „Balladyna” według dramatu Juliusza Słowackiego. Spektakl jest kontynuacją rozpoczętej we wrześniu bieżącego roku inscenizacji dzieła w ramach akcji «Narodowe Czytanie».

„Balladyna” została ukończona w grudniu 1834 roku, a wydana pięć lat później w Paryżu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na kulturę narodową, a widowiskowe inscenizacje teatralne inspirowały i zachwycały całe pokolenia.

Siostry Balladyna i Alina mieszkają wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Goplana, królowa jeziora Gopła, jest zakochana w kochanku Balladyny – Grabcu. Przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa losy bohaterów.

Pewnego dnia sługa Goplany Skierka zaprowadza do chaty sióstr pana zamku Kirkora. Goplana ma nadzieję, że Kirkor zakocha się w Balladynie, a wtedy Grabiec zostanie tylko dla niej. Jednak Skierka sprawia, że książę zakochuje się w obu siostrach. Żeby zdobyć męża, dziewczęta współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr, która pierwsza zbierze pełny dzbanek, ma wziąć Kirkora za męża. Gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna zabija ją. Jedynym świadkiem tej zbrodni jest Grabiec…

Żądza władzy, powolna metamorfoza w prawdziwego zbrodniarza i uporczywa walka dobra ze złem to główne motywy pojawiające się w tragedii.

Tłumaczenie: Lawon Barszczewski.

Reżyseria: Andrej Sauczanka

Tutejszy Teatr, aktorzy: Kaciaryna Siryula, Iwan Patapau, Andrej Nowik, Pawieł Michalenia, Mikoła Warabiej, Alena Zuj-Wajciachouskaja, Palina Dabrawolskaja, Aliaksiej Liubczanka, Jarasława Fedczanka, Ania Rudak.

Kompozytor: Kanstancin Jaśkou.

Scenografia: Juryj Winahradau.

Kostiumy: Alesia Jafimik.

Charakteryzacja: Maryna Marcinczyk.

Choreografia: Jauhen Iwanou.

Afisz: Volha Sawicz.

Światło: Siarhiej Holik.

Dźwięk: Andrej Papkou.

Zdjęcia: Mikałaj Maminau, Raman Ramanau.

 

Miejsce: Przestrzeń artystyczna „Hide”, Mińsk, ul. Kastrycznickaja 19/4

WSTĘP WOLNY PO WCZEŚNIEJSZEJ REJESTRACJI!

Rejestracja online TUTAJ.

Rejestracja telefoniczna: +37517 209 54 69

OBOWIĄZUJE NAKAZ NOSZENIA MASECZEK!

PROGRAM FESTIWALU

Scheduled Teatr >Wydarzenia