22.12.2020 Literatura, Wydarzenia

BOŻE NARODZENIE W POLSKIEJ POEZJI

Spotkanie z cyklu „Sanatorium pod Klepsydrą”

Podczas ostatniego w tym roku spotkania z cyklu “Sanatorium pod klepsydrą” porozmawiamy o Świętach Bożego Narodzenia i tradycji poezji bożonarodzeniowej w literaturze polskiej. Białoruscy tłumacze powiedzą o swoich ulubionych poetach polskich i przeczytają wiersze z motywami Gwiazdy Betlejemskiej, biblijnych magów Baltazara, Kacpra i Melchiora, aniołów i pasterzy, zwierząt i jasełek – i wszystkiego, bez czego nie można sobie wyobrazić dobrej poezji bożonarodzeniowej.

Poeci i tłumacze wspólnie zastanowią się nad pytaniami, dlaczego są Święta Bożego Narodzenia, co się dzieje, zanim zapalą się światełka na choince, jakich cudów można oczekiwać od świątecznej poczty i dlaczego warto wybrać się w podróż.

W rozmowie zabrzmią wiersze Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Jerzego Leca, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Tadeusza Borowskiego, Stanisława Barańczaka, Jana Twardowskiego, Ryszarda Krynickiego i kilku innych.

W spotkaniu biorą udział tłumaczki Maryna Kazłouskaja, Kaciaryna Macijeuskaja i Maryja Martysiewicz. Moderator – Andrej Chadanowicz.

 Transmisja na żywo we wtorek 22 grudnia o godz. 18:00 na profilu Instytutu Polskiego w Mińsku na Facebook.


Tłumaczenie literatury pokonuje odległości w przestrzeni i czasie, usuwa (samo)izolację językową i kulturową, czyni dawnych klasyków “współczesnymi”, a zagranicznych współczesnych autorów “rodakami”. Ukazanie tych właśnie procesów ma na celu cykl spotkań online z białoruskimi tłumaczami polskiej poezji i prozy. Organizowany przez Instytut Polski w Mińsku przy wsparciu Wydawnictwa „Łohwinau” cykl „Sanatorium pod Klepsydrą” obejmuje czytania utworów i rozmowy o kultowych polskich autorach XX-XXI wieku, wśród których jest kilku laureatów i laureatek Nagrody Nobla. Dobra okazja, nie wychodząc z mieszkania, usłyszeć genialną poezję, zainteresować się aktualną prozą, dowiedzieć się o najlepszych opublikowanych tłumaczeniach polskich pisarzy po białorusku.

Scheduled Literatura Wydarzenia