21.12.2020 - 31.12.2020 Aktualności, Sztuka, Wydarzenia

Czasopismo „SZTUKA – bardzo polska”-2020

Numer specjalny, poświęcony polskiej kulturze i sztuce. Realizacja - Instytut Polski w Mińsku.

„Sztuka powinna być oknem otwartym na coś, co istnieje i to istnienie trzeba potwierdzić i opisać…”   (Z. Herbert)

„Szanowni Państwo,
Jest mi niezmiernie miło, że mam przyjemność zaprezentować numer specjalny miesięcznika Mastactwa pt. „Sztuka – bardzo polska…..”, który jest kolejnym spotkaniem ze współczesnym obliczem polskiej kultury, widzianym  oczami Białorusinów.
To kolejny znaczący przykład naszej dobrej współpracy i dowód na to, że kultura i sztuka pełni szczególną rolę w kontaktach społecznych, pokonując granice i bariery, to obszar szczególnej wspólnoty ludzi wrażliwych na piękno i dobro, to również miejsce dialogu i porozumienia.
Prezentujemy wybrane, ale też charakterystyczne dla współczesnej polskiej kultury zjawiska  i tendencje mając przekonanie, że będzie to ciekawe doświadczenie dla tych, którzy sięgną po miesięcznik po raz pierwszy, a także dla wszystkich, którzy od dawna są zainteresowani różnorodnymi przejawami polskiego życia kulturalnego….
Korzystając z okazji, chciałbym wyrazić serdeczne podziękowania dla wszystkich autorów i realizatorów projektu.
Mam nadzieję, że czasopismo spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem…”  
                                                                        Cezary Karpiński
                                                                        Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

https://issuu.com/instytut_polski_w_minsku/docs/sztuka

Ścieżka dźwiękowa zwiastuna: „Kwiat pod deszczem” z serii „Pięć kwiatów dla małej Salomei”. Kompozytor – Gieorgij Sosnowskij (Białoruś)

Numer specjalny  czasopisma „SZTUKA – BARDZO POLSKA” poświęcamy nowej rzeczywistości. A zatem – rozważaniom i zajęciom podczas pandemii.
QR-kody będą przewodnikami do Muzeum Chopina, nowej wirtualnej galerii Instytutu Polskiego, w której można obejrzeć wystawy Karola Hillera i Wacława Szpakowskiego oraz unikatowe zdjęcia z rodzinnego archiwum fotograficznego Ruszczyców.
Marzysz o edukacji muzyka jazzowego i nie wiesz od czego zacząć? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje i linki do najlepszych polskich akademii muzycznych w Katowicach, Bydgoszczy, Wrocławiu i Poznaniu (a dodatkowo – letnie warsztaty).
Amatorzy polskiego plakatu spotkają się z jazzowo-operowym dziedzictwem Rafała Olbińskiego oraz plakatami do spektakli Jana Pawła II (tak, Karol Wojtyła jest znanym dramaturgiem, wiesz o tym?…). Ojciec Święty stał się też bohaterem dokumentu Jacka Bławuta, do którego link ukryty jest również w kodzie QR. O nowościach polskiej dokumentalistyki  można się dowiedzieć  z wywiadów ze znanymi polskimi reżyserami Pawłem Łozińskim i Jackiem Bławutem, którzy porozmawiali z nami specjalnie z okazji publikacji tego wydania.
Ucieczka do wirtualnego świata czasem wydaje się najlepszym rozwiązaniem, dlatego dla wszystkich graczy, niezadowolonych z premiery Cyberpunk 2070, mamy w ofercie listę kultowych polskich gier komputerowych.
Czas przygotować się do 2021 roku i 100-lecia urodzin Stanisława Lema. W jaki sposób? Instrukcje  – na ostatniej stronie.

# Zostań w domu – SZTUKA przyjedzie do Ciebie!

from to
Scheduled Aktualności Sztuka Wydarzenia