6.01.2021 - 12.01.2021 Literatura, Wydarzenia

Biblioteka online dla najmłodszych czytelników

Tym razem Biblioteka online proponuje wybór stron edukacyjnych i rozrywkowych dla najmłodszych czytelników, ale oczywiście zapraszamy do wspólnej zabawy też starsze rodzeństwo, rodziców, dziadków i nauczycieli. Kotki, psy i papugi też są mile widziane.

Wielki portal MiastoDzieci.pl został stworzony przez mamy z myślą o samych sobie, bo nie mogły w jednym miejscu znaleźć informacji o tym, gdzie można pójść z dziećmi i w co się bawić. Portal codziennie zbiera wydarzenia (w tym też online), zabawy, atrakcje, inspiracje. Są ogłoszenia reklamowe, ale jest też mnóstwo zabaw bezpłatnych dla dzieci i rodziców: kolorowanki, gry, piosenki, bajki (do czytania, do słuchania, do oglądania), zagadki, quizy, warsztaty, przepisy, pomysły na spacery oraz spacery wirtualne, artykuły z psychologii i pedagogiki, porady dietetyka itd.

Wszystkim wielbicielom słuchowisk polecamy stronę Polskiego Radia dzieciom (ale tak naprawdę jest też dla rodziców): bajki, edukacja („Rytmika”, „Mali naukowcy”, „Warsztat małego artysty”), kultura („Klub książkomaniaka”), muzyka, rozrywka, podróże.

Mali naukowcy, program Polskiego Radia dzieciom,
zdjęcie –  https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom.

Serwis Bajkowisko.pl oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest dostępna na abonament i na kanale YouTube (przepiękny jest „Dziadek do orzechów”).

Strona SuperKid.pl to swoista „skrzynka narzędziowa”, po którą rodzice mogą sięgnąć w razie potrzeby i wybrać dla dziecka coś odpowiedniego: gry i ćwiczenia zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci szkolnych: materiały obrazkowe, wycinanki, prace plastyczne, materiały do nauki liter, cyfr, pisania i czytania, wiersze, bajki, opowiadania, komiksy, gry planszowe, nauka języków obcych, ćwiczenia logopedyczne.

Kanał edukacyjny „Nauka dla Dzieci” proponuje filmiki do nauki pierwszych słówek języka polskiego dla roczniaków, dwulatków, trzylatków i starszych dzieci, a nawet dorosłych, w zależności od celu nauki.

Przypominamy również, że na stronie wolnelektury.pl można znaleźć baśnie Hansa Christiana Andersena (w tym ulubione przez wielu „Dziewczynka z zapałkami”„Calineczka” i „Królowa Śniegu”), utwory są dostępne jako ebooki oraz audiobooki. Są też baśnie Braci Grimm – „Kopciuszek”„Czerwony Kapturek” i mniej znana u nas, ale niezwykle popularna w Polsce bajka „Jaś i Małgosia”. Do pobrania jest zarówno ebook, jak i audiobook. Dla nieco starszych czytelników proponujemy „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina i  „Księgę dżungli” Rudyarda Kiplinga.

Wielką kolekcję bajek dla dzieci posiada serwis Ninateka.pl. Polecamy zwrócić uwagę na klasyczne bajki i, na przykład, na „Kacperiadę” według słynnej serii książkowej Grzegorza Kasdepke.

Warto też od casu do czasu sprawdzać księgarnie internetowe (legimi.pl, woblink.pl, publio.pl), mają bowiem działy z darmowymi wydaniami, gdzie można znaleźć ciekawostki. Wciąż jest aktualny przewodnik dla dzieci i rodziców z ilustracjami Axela Schefflera i rekomendacjami pediatrów immunologów pt. „Koronawirus”. Albo „Self-regulation. Kuba, Lenka i Kwarantanna: o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę”.

Koronawirus. Książka dla dzieci.
Zdjęcie – www.publio.pl

 Strona Przedszkouczek.pl gromadzi scenariusze zajęć i pomoc dydaktyczną na każdy dzień, są materiały płatne, ale jest też sporo darmowych opcji dostępnych po zarejestrowaniu się na stronie: scenariusz zajęć „Co to jest śnieg?” czy też wszystkie materiały pod zakładką „Inspiracje” („Zabawy zimowe”). Można tam znaleźć linki dla zajęć o różnej tematyce, odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także kolorowanek.

Strona DomowyPrzedszkolak.pl proponuje darmowe zabawy do pobrania i druku dla dzieci – kolorowanki, zagadki, rymowanki, piosenki, labirynty, laurki, szlaczki, ćwiczenia, a także video, darmowe gry online. Materiały na tej stronie mogą wykorzystywać nauczyciele jak również rodzice.

Nauczycielka przedszkola i neurologopeda Monika Sobkowiak od lat prowadzi blog, pełny pięknych przedszkolnych inspiracji. Są materiały płatne, ale są też bezpłatne – zapoznać się z klimatem można poprzez „Gigapakę przedszkolaka”. Polecamy również wpisy na blogu, np. „Powitanie w przedszkolu – klasyczne i pandemiczne”. Bo dobre (nawet pandemiczne) przywitanie gwarantuje uśmiech na cały dzień.

from to
Scheduled Literatura >Wydarzenia