„Baczyński” (Polska, 2013) to film poetycko-biograficzny, poświęcony postaci i twórczości słynnego polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzieło reżysera Kordiana Piwowarskiego wymyka się znanemu podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania kinematografii. Film jest zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.
„Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo?
Film powstał w 2013 roku. Tegoroczny pokaz filmu dedykowany jest stuleciu urodzin poety i ogłoszeniu przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin”.
Autor scenariuszu, reżyser –Konrad Piwowarski
Scenografia – Anna Wunderlich
Muzykа – Bartosz Chajdecki
Operator – Piotr Niemyjski,
Producenci – Tadeusz Lampka, Stanisław Szymański
Piosenka do filmu – Czesław Śpiewa i Mela Koteluk
W rolach głównych: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Marta Klubowicz
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami Instytutu Polskiego w Mińsku o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego. Otóż dostępne jest nagranie poświęconego Baczyńskiemu odcinku z cyklu spotkań literackich „Sanatorium pod klepsydrą” i jeden z odcinków Biblioteki online.