22.01.2021 - 24.01.2021 Film, Literatura, Wydarzenia

Film „Baczyński”

Pokaz w ramach obchodów Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

„Baczyński” (Polska, 2013) to film poetycko-biograficzny, poświęcony postaci i twórczości słynnego polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzieło reżysera Kordiana Piwowarskiego wymyka się znanemu podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania kinematografii. Film jest zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.

„Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo?

Film powstał w 2013 roku. Tegoroczny pokaz filmu dedykowany jest stuleciu urodzin poety i ogłoszeniu przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin”.

Autor scenariuszu, reżyser –Konrad Piwowarski

Scenografia – Anna Wunderlich

Muzykа – Bartosz Chajdecki

Operator – Piotr Niemyjski,

Producenci –  Tadeusz Lampka, Stanisław Szymański

Piosenka do filmu – Czesław Śpiewa i Mela Koteluk

W rolach głównych: Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka, Ewa Telega, Marta Klubowicz

ZWIASTUN

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami Instytutu Polskiego w Mińsku o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego. Otóż  dostępne jest nagranie poświęconego Baczyńskiemu odcinku z cyklu spotkań literackich „Sanatorium pod klepsydrą”  i  jeden z odcinków Biblioteki online.

  

Obejrzeć film w oryginalnej wersji językowej
z białoruskimi napisami można
w dniach 22-24 stycznia 2021 r. 

Link do filmu https://vimeo.com/499599981

Hasło: 2021Baczynski100 

from to
Scheduled Film >Literatura >Wydarzenia