21.03.2021 Aktualności, Literatura

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Przesłaniem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Życzymy wszystkim poetom i poetkom dużo zdrowia, niekończącej się weny twórczej i wielu sukcesów literackich!

Specjalnie na tą okazję portal Culture.pl przygotowałanimację do wiersza Wisławy Szymborskiej „Mała dziewczynka ściąga obrus”, czyta autorka.

Wiersze Szymborskiej to nie jest poezja wielkich idei. To poezja drobnych zdarzeń, zwykłych przedmiotów, trochę jak u Białoszewskiego, ale też trochę inna. Bo pod tą zwykłością, codziennością zawsze u krakowskiej noblistki czai się jakiś naddatek, drugie dno. Tym razem jest to doświadczenie jako podstawa wkraczania w dorosłość, bo przecież w dorosłość można wkraczać w każdym wieku, nawet mając zaledwie rok.
Ten wiersz ma swoją anegdotę – ach, jak czytelnicy je kochają! Otóż niszczycielką domowej zastawy jest Natalia, córka wieloletniego sekretarza poetki, Michała Rusinka. Dorosła już Natalka obejrzała ten film i bardzo jej się podobał.
Jeśli więc twórczość Szymborskiej nie jest ani poezją idei, ani poezją codzienności, to czymże jest, zapytacie. Może po prostu poezją życia? A może to w ogóle nie jest poezja, tylko samo życie?

 

W jednym z esejów poświęconych literaturze Piotr Śliwiński stwierdził, że po transformacji to właśnie poezja „doznała najsilniejszego przewartościowania swej dotychczasowej rangi oraz najgłębiej przeżyła nieprzydatność tradycyjnych wzorów i języków”. Jak się zmieniła przez ostatnie trzy dekady?
Poezja polska po ’89, czyli wielość głosów

Scheduled Aktualności Literatura