26.03.2021 - 28.03.2021 Film, Wydarzenia

Współczesne polskie kino online.

"O zwierzętach i ludziach" (2019), reż. Łukasz Czajka
UWAGA! Dostęp do dzisiejszego pokazu filmu “O zwierzętach i ludziach”, reż. Łukasz Czajka (Polska, 2019):
https://vimeo.com/522764335
Hasło: OLZ_26.03.2021
Link będzie aktywny do g. 24:00 28 marca (niedziela) 2021 r.
Istnieje możliwość wyboru napisów w języku białoruskim i angielskim.

🎬 Kolejne spotkanie w ramach cyklu “Polskie kino online”, w którym prezentujemy współczesne polskie kino i jego twórców, pokazujemy nowe filmy i rozmawiamy z ich autorami.   

🎥❗️ 26 marca o godz. 18:00 ❗️zapraszamy do obejrzenia filmu “O ZWIERZĘTACH I LUDZIACH” – pasjonującą historię człowieczeństwa, które nie ma ceny i nie domaga się uznania. 
Przed pokazem zapraszamy na online-spotkanie z reżyserem filmu Łukaszem Czajką z udziałem krytyka filmowego Antona Sidorenko na profilu Instytutu Polskiego w FB  
 https://www.facebook.com/instytutpolski.wminsku/live/. 
🎥Pokaz filmu będzie bezpłatny, ale ograniczony czasowo.
Film w oryginale oraz z napisami w języku białoruskim lub angielskim będzie dostępny pod adresem https://vimeo.com/522764335
Od razu po online-spotkaniu na FB opublikujemy hasło do linku filmu.
Hasło będzie dostępne w komentarzach do transmisji oraz  w zakładce wydarzenia na profilu FB lub na stronie Instytutu Polskiego w Mińsku: 

„O zwierzętach i ludziach” (2019)
Jest to dokument  o Antoninie i Janie Żabińskich, którzy  przed wojną kierowali warszawskim zoo, a podczas okupacji dawali w nim schronienie wielu zagrożonym ludziom, głównie Żydom.
Film przybliża historię z jednej strony znaną, zekranizowaną przecież w filmie „Azyl” Niki Caro, ale na tyle wyjątkową, że zasługującą na ponownie opowiedzenie, tym razem w formie dokumentalnej. Łukasz Czajka utkał historię małżeństwa Żabińskich – długoletnich opiekunów warszawskiego zoo – z bogatych archiwaliów i wspomnień żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć wojenny lęk i heroizm pary.

W filmie Czajki ich bohaterstwo – tak przecież niezwykłe – wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym. Wydaje się, że Żabińscy polubiliby ten obraz samych siebie – pozbawiony patriotycznych tromtadracji, wzniosłych słów i efektownych uproszczeń. Bo „O zwierzętach i ludziach” jest opowieścią nie tyle o heroizmie, ile o człowieczeństwie, którego heroizm jest zaledwie częścią.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019

Czas trwania: 70 minut

Reżyseria: Łukasz Czajka


from to
Scheduled Film >Wydarzenia