27.03.2021 - 29.03.2021 Teatr, Wydarzenia

Premierowy pokaz online rejestracji spektaklu „Woyzeck” (Teatr Narodowy)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca

27 marca, o godz. 19:00PL/21:00BY, Teatr Narodowy w Warszawie zaprasza na premierowy pokaz online rejestracji spektaklu Woyzeck Georga Büchnera w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedstawienie dostępne będzie na kanale TEATR NARODOWY-YouTube → w playliście „Teatr Narodowy online”

Premiera przedstawienia odbyła się 15 lutego 2020 roku na dużej scenie Teatru. Spektakl został zarejestrowany 30 sierpnia 2020.

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 50 min. Link aktywny do 29 marca, do godz. 24:00.

W garnizonie dochodzi do morderstwa. Prosty żołnierz zabija narzeczoną. 
Z czego wynika zbrodnia Woyzecka? Przeraża czy budzi współczucie? Kto jest zbrodniarzem, kto ofiarą? I gdzie kończy się ciało, a zaczyna dusza?
Arcydzieło europejskiego romantyzmu reżyseruje Piotr Cieplak. Sięgając do Woyzecka, stawia pytania nurtujące współczesnego człowieka.

Opracowanie tekstu i reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia i kostiumy, światło: Andrzej Witkowski
Muzyka: Jan Duszyński, Paweł Czepułkowski, Jakub Gawlik
Choreografia: Leszek Bzdyl

Występują: Cezary Kosiński (gościnnie), Zuzanna Saporznikow, Jerzy Radziwiłowicz, Paweł Paprocki, Oskar Hamerski, Bartłomiej Bobrowski, Mariusz Benoit, Sławomira Łozińska, Ewa Konstancja Bułhak, Jakub Gawlik, Anna Grycewicz, Kinga Ilgner, Robert Jarociński, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Grzegorz Kwiecień, Kamil Mrożek, Hubert Paszkiewicz.

Uwaga: w przedstawieniu używane są wulgaryzmy i pojawiają się głośne efekty dźwiękowe. Spektakl dla widzów dorosłych.

Pozostawiony we fragmentach słynny dramat Büchnera odwołuje się do prawdziwej historii morderstwa. Autor wywiódł ją z kroniki kryminalnej: ubogi żołnierz Johann Christian Woyzeck zabił swoją narzeczoną. Po badaniach poczytalności i ponad trzyletnim procesie został skazany na karę śmierci i stracony na rynku w Lipsku 27 sierpnia 1824 roku. U Büchnera perspektywa jest jednak bardzo szeroka. Garnizon w małym miasteczku, w którym rozgrywa się akcja dramatu, staje się obrazem świata. Pojawiają się pytania podstawowe: o mechanizmy społecznej opresji, granice między naturą i kulturą, o istotę człowieczeństwa i moralność.

Strona przedstawienia Woyzeck →

„Każdy z nas”. Rozmowa z Piotrem Cieplakiem →

Ballada o najmniejszym człowieku. Woyzeck w Narodowym →

Recenzenci o Woyzecku →


Na zdjęciach: Woyzeck Georga Büchnera w reżyserii Piotra Cieplaka | premiera w Teatrze Narodowym w sali Bogusławskiego 15 lutego 2020. Fot. Krzysztof Bieliński

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia