27.03.2021 Aktualności, Teatr

27 marca – Międzynarodowy dzień teatru

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU obchodzimy od sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

Autorką tegorocznego orędzia jest HELEN MIRREN – wybitna brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

W orędziu na rok 2021 Helen Mirren podkreśla wagę twórczych wysiłków środowiska teatralnego w trudnym czasie pandemii, jednocześnie wskazuje, że niepewny zawód artystyczny potrafi twórców zahartować, pozwalając im łatwiej przystosować się do różnych warunków. Mirren swoje orędzie kończy optymistycznie  wierząc w siłę teatru, spodziewa się nowych artystycznych przedsięwzięć podejmowanych z jeszcze większą energią.

ORĘDZIE HELEN MIRREN NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU 2021

To bardzo trudny czas dla przedstawień na żywo. Wielu artystów, techników i rzemieślników teatralnych, w tym kobiet zmaga się w zawodzie, który i tak naznaczony jest niepewnością. I może właśnie ta wiecznie obecna niepewność uczyniła ich bardziej zdolnymi do przetrwania pandemii – z dowcipem i odwagą.

W nowych okolicznościach ich wyobraźnia przełożyła się na pomysłowe, zabawne i poruszające sposoby komunikacji z widzami, oczywiście w dużej mierze dzięki internetowi.

Ludzie opowiadają sobie historie, odkąd żyją na Ziemi – piękna kultura teatru będzie żywa, jak długo my tu pozostaniemy.

Twórcze pragnienia pisarzy, projektantów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostaną zduszone, a w najbliższej przyszłości rozkwitną ponownie – nacechowane nową energią i nowym rozumieniem świata, który jest nam wspólny.

Nie mogę się tego doczekać!

Źródło: www.narodowy.pl

Scheduled Aktualności Teatr