1.04.2021 - 6.04.2021 Aktualności

Tradycje Wielkanocne

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Towarzyszą mu piękne obrzędy i tradycje ludowe. W związku z tym, chcielibyśmy przybliżyć  Państwu obchody tego święta  w Polsce.

W Wielkim Tygodniu zapraszamy online do zabytkowych wnętrz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie mieszczącego się przy ul. Kanoniczej 17, gdzie prezentowane są dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej m.in. o tematyce pasyjnej.

W fotogalerii zostały zaprezentowane dzieła ze zbiorów muzeum, które układają się w opowieść o ostatnich chwilach życia Jezusa Chrystusa – od pojmania w Ogrojcu, przez mękę, aż do śmierci na krzyżu.

MOTYWY PASYJNE W ZBIORACH Muzeum Narodowego w Krakowie

Przejdź do Galerii→

Zapraszamy dzieci z rodzicami do obejrzenia online  filmów edukacyjnych, które prezentują zwyczaje wielkanocne tj.: święcenie palm, święcenie pokarmów czy malowanie pisanek. Opowiedzą o: Rezurekcji, śniadaniu świątecznym, szukaniu zajączka, śmigusie-dyngusie. Zaprezentują też ciekawostki związane z Wielkanocą w Polsce i na świecie.

EduKredka – Tradycje Wielkanocne
Wielkanoc z Panem Nauczanką

A także do odwiedzenia online   Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, gdzie odbyła się wystawia pisanek i palm wielkanocnych, stroików, kartek świątecznych,  baranków…

Ekspozycja zawiera prace 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Dla tych co lubią prace plastyczne – zapraszamy na lekcje malowania pisanek

do  Muzeum Wsi Radomskiej

oraz do  Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

 

Wszystkich „kucharzy” na pewno zainteresują Wielkanocne Smaki Łowicza.

Zapraszamy do obejrzenia programu kulinarnego „Wielkanocne Smaki Łowicza”, który powstał w ramach upowszechniania dziedzictwa kulturowego ziemi łowickiej. W programie zostaną przedstawione przepisy na potrawy kuchni regionalnej.

Odcinek I przepisy i wykonanie  żeberek duszonych w kapuście, rwoków, zakwasu na żur

Odcinek IIprzepisy i wykonanie  szynki jajecznej i sernika

Wesołych Świąt!

from to
Scheduled Aktualności