5.05.2021 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

202. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

 5 maja obchodzimy 202. rocznicę urodzin STANISŁAWA MONIUSZKI – polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty; autora ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny dwór i Parias ), operetek, baletów i muzyki kościelnej. 
Z tej okazji serdecznie zapraszamy Państwo na koncert „Moniuszko z 1000 i jednej nocy” w wykonaniu znkomitego zespołu „Maria Pomianowska i przyjaciele”.
Początek koncertu: 5 maja 2021 r. o godz. 19:00 Pl / 20:00BY .

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu, niedaleko Mińska na terenie dzisiejszej Białorusi. Jego ojciec, Czesław Moniuszko herbu Krzywda, był ziemianinem, służył jako kapitan w armii napoleońskiej, matka, Elżbieta Madżarska, pochodziła z rodziny węgierskiej i to ona synowi udzielała pierwszych lekcji muzyki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie moniuszko.jpg

S. Moniuszko zmarł nagle 4 czerwca 1872 roku w wieku 53 lat w Warszawie. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyłood 60 do 100 tysięcy osób, stał się okazją do zamanifestowania patriotycznych postaw społeczeństwa. Ciało mistrza zostało złożone na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8275-warszawa 
https://moniuszko200.pl/pl/opowieść/1-zycie-stanislawa-moniuszki-tworcy-narodowych-piesni-i-oper

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ubiel_napoleoUbiel-duzy.jpg
Ubiel – dom rodzinny S. Moniuszki

https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8269-ubiel

 Jaki był Moniuszko?

Zaprzyjaźniony z nim Aleksander Walicki, który wydał jego biografię w Warszawie, w roku 1873 tak go opisał :„Wzrostu był miernego, a nawet bardziej niskiego […]. Oczy błękitne, trochę zezowate, małe, lecz pełne wyrazu. […]. W obejściu się ze wszystkimi był nadzwyczaj grzecznym i delikatnym, w towarzystwie miał maniery dystyngowane, znamionujące wielkie obycie się ze światem, lecz zarazem i wielką skromność”.
https://moniuszko200.pl/pl/encyklopedia/8164-charakter

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-duyz.jpg
Dwór w Kalinowej – dzisiaj 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2-m.jpg
Dwór w Kalinowej w 1956 r.

 

Skąd tytuł opery Straszny Dwór ?

Wersja pierwsza: Dwór w Kalinowej w województwie łódzkim uważany jest za pierwowzór „Strasznego dworu” z opery Stanisława Moniuszki. Został wybudowany przez Łubieńskich w 1630 r. Jan Chęciński, autor libretta do słynnej opery, pochodził z tych stron i znał ten dwór. Znana mu była również inna przyczyna “straszności” tego dworu. Otóż dwór ten od lat słynął z ładnych dziewcząt, które łatwo znajdowały sobie mężów, co dla zazdrosnych dziewcząt z sąsiedztwa było „straszne”, nie do przyjęcia, bo zostawały starymi pannami. Wątek ten, jak również nazwę dworu nieco tylko zmienioną na Kalinów, uwiecznił Jan Chęciński w libretcie “Strasznego dworu”.

We wsi znajduje się także gotycki kościół św. Marii Magdaleny z roku 1465-1468, gdzie kompozytor grał na organach.

Wersja druga:

Majątek w Śmiłowiczach, które leżą 27 km na wschód od białoruskiej stolicy, należał w przeszłości do rodu Sapiehów, Zawiszów i Ogińskich, a od 1791 r. do dziadka słynnego kompozytora, także Stanisława Moniuszki, który to na początku XIX w. rozpoczyna na tym terenie budowę dworku. Po nim majątkiem zarządza syn Kazimierz. Za młodu kompozytor wiele razy odwiedza stryja, lubi słuchać jego opowieści, a także wsłuchiwać się w melodię zegara na wieży budynku. Najprawdopodobniej to te spotkania tak utkwiły mu w pamięci i wpłynęły na jego wyobraźnię, że w przyszłości skomponuje operę „Straszny dwór”.

Obecny stan dworku oraz jego wygląd z 1917 r. możemy m.in. zobaczyć na stronie białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków.

http://pomniki.budzma.org/news/dvoryec-v-smilovichakh-vystavili-na-prodazhu-za-22-tysyachi

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Smil1.jpg
Dworek W Śmiłowicach 
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Smil2.jpg
Dworek W Śmiłowicach  w 1917 r.

Scheduled Aktualności >Muzyka >Wydarzenia