20.05.2021 Aktualności, Wydarzenia kulturalne w Polsce

Wiosna z Lemem

Wydarzenia w ramach obchodów Roku Lema

W 2021 roku, który został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Lema, na miłośników twórczości pisarza oraz na tych, którzy dotąd się z nią jeszcze nie zetknęli, czeka kilkadziesiąt wydarzeń i projektów artystycznych. Nim zostanie ogłoszony wrześniowy program setnych urodzin autora Solaris, zachęcamy do tego, by jego twórczość zgłębić w towarzystwie tych, którzy Lema znają najlepiej: lemologów, lemofilów i wreszcie – jego wiernych czytelników i czytelniczek.

Na tapczanie siedzi Lem

19 maja ruszył cykl podcastów Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – i Fundacji PRZEKRÓJ zatytułowanego Na tapczanie siedzi Lem.

– Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki – zapowiada prowadzący podcast, Szymon Kloska z działu literackiego KBF. Gościem pierwszego odcinka będzie profesor Stanisław Bereś, wybitny krytyk i historyk literatury, któremu wielokrotnie zdarzało się siedzieć (a nawet, jak dowiemy się z podcastu: leżeć!) na tapczanie Stanisława Lema. 

Pierwszy odcinek znaleźć można na stronach przekroj.pl i planetalem.pl, a także na profilu Spotify i YouTube kwartalnika „Przekrój”. Miłego odsłuchu!

Fundacja PRZEKRÓJ jest oficjalnym partnerem Roku Lema, dlatego każdego 13. dnia miesiąca na stronie przekroj.pl pojawiają się teksty Stanisława Lema lub z nim związane.

Lubimy czytać Lema

Wystartowała specjalna strona poświęcona Stanisławowi Lemowi, która w jednym miejscu zbiera informacje o jego życiu i twórczości oraz obchodach Roku Lema. Na lubimyczytacLema.pl czytelnicy znajdą niepublikowane wcześniej materiały, a także rozmowy i artykuły przybliżające sylwetkę twórcy.

Crème de la Lem

Tegorocznych tematem przewodnim Copernicus Festival jest wyobraźnia. Jeśli ktoś najlepiej opanował tę zdolność ludzkiego umysłu, to jest nim właśnie Stanisław Lem. Dorośli i młodzież zainteresowani jego twórczością mogą zgłębić temat literatury science-fiction podczas specjalnego pasma Crème de la Lem, które festiwal przygotował wspólnie z KBF.

Codziennie o 14:00 czasu polskiego do 23 maja będą się odbywały lekcje czytania Lema, podczas których zdecydowanie nie należy myśleć o wagarach. Wszystkie rozmowy i wykłady będą dostępne na festiwalowych kanałach w serwisach Facebook i YouTube.

Bajki robotów na nowo

Wydawnictwo Literackie wypuszcza do księgarni nowe wydanie jednej z najpopularniejszych książek Stanisława Lema z autorskimi ilustracjami Przemka Dębowskiego. Gotowi, żeby zobaczyć jeszcze raz trzech elektrycerzy i maszynę Trurla? Wznowienie Bajek robotów zapowiada szereg publikacji związanych z Rokiem Lema, których kulminacja będzie miała miejsce jesienią podczas obchodów 100. urodzin pisarza.

Organizatorami zaprezentowanych wydarzeń Roku Lema są: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa i operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Copernicus Festival oraz partnerzy Roku Lema – Fundacja PRZEKRÓJ i serwis lubimyczytac.pl.

Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: www.instytutksiazki.pl

Scheduled Aktualności Wydarzenia kulturalne w Polsce