16.06.2021 Aktualności, Literatura, Wydarzenia kulturalne w Polsce

Mistrzowie słowa razem na jubileuszowym muralu

Narodowe Centrum Kultury po raz kolejny wzbogaciło przestrzeń Warszawy w ważne treści kulturowe i walory estetyczne. W sercu stolicy,  na placu przy stacji metra Centrum powstało nowe streetartowe dzieło, przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Gabrielę Zapolską, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza oraz Cypriana Kamila Norwida. Panowie literaci – na mocy decyzji Sejmu RP , który w ten sposób upamiętnił okrągłe rocznice ich urodzin – zostali patronami 2021 roku. Gabriela Zapolska jest z kolei bohaterką  tegorocznej akcji prezydenckiej Narodowego Czytania.

Portrety kolejnych mistrzów słowa pojawiały się na muralu co tydzień. Pierwszym bohaterem, którego wizerunek ujrzał światło dzienne, był Cyprian Kamil Norwid – wybitny i ponoć najczęściej cytowany polski pisarz, poeta, grafik, malarz, rzeźbiarz, filozof. Dwusetną rocznicę jego urodzin będziemy świętować 24 września.

Drugą odsłonę muralu stanowił wizerunek Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów i dramatopisarzy XX w., a także scenarzysty i inicjatora teatru absurdu. W tym roku, 9 października, obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.

Gabriela Zapolska – aktorka, dramato- i powieściopisarka, publicystka, krytyczka teatralna i artystyczna, która zmarła przed stu laty – 21 grudnia 1921 r. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej dziesiątej edycji Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej” – najbardziej znane dzieło tej znakomitej autorki, w którym wykpiwa moralną obłudę mieszczaństwa.

Zwieńczeniem streetartowej akcji stał się wizerunek Stanisława Lema – jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. 12 września 2021 r. mija równo 100 lat od dnia jego urodzin.

Autorką muralu na warszawskiej Patelni jest Maria Garcarz – krakowska ilustratorka, która rysuje technikami cyfrowymi. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, okładek książek, gazet i kart okolicznościowych.

Fot. Michał Dziurkowski (Good Looking Studio)
Źródło: www.nck.pl

Scheduled Aktualności >Literatura >Wydarzenia kulturalne w Polsce