23.04.2022 Design, Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia Stockholm

Noc Kultury 2022: Instytut Polski poleca 🗺

Tegoroczna edycja Nocy Kultury odbędzie się już w sobotę 23 kwietnia o godz 18! Muzea, galerie, biblioteki i wiele innych instytucji kulturalnych otworzy wówczas swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających. W tym roku polskie akcenty pojawią się w Sztokholmie w ramach trzech niezwykłych wydarzeń: festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival, wystawy „TransForms” oraz wykładów o Franciszku Liszcie. Gorąco polecamy!

23 kwietnia w ramach festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival zostanie pokazany film eksperymentalny „Świat, korzy uleciał na grzbiecie krowy” w reżyserii Wojciecha Hoffmanna. Wszyscy odwiedzający Studio 44 będą mieli również możliwość obejrzenia wystawy „Making of” z rzeźbami autorstwa reżysera. Wystawa składa się z postaci bohaterów wykorzystanych w filmie „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy” i jest fizyczną reprezentacją pracy związanej z tworzeniem filmu animowanego.

Reżyser Wojciech Hoffmann oraz Michał Hudzikowski, przedstawiciel producenta filmu – Studio Munka, opowiedzą szwedzkiej publiczności jak powstał film „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy”.

19:00 – 19:45 Q&A z Michałem Hudzikowskim i Nilsem Claessonem

20:00 – 21:40 Filmy Studia Munka

22:00 Wystawa i rozmowa z reż. Wojciechem Hoffmannem

Wstęp wolny w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie. Przeczytaj więcej tutaj.
Podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie polska artystka Monika Patuszyńska poprowadzi dwie krótkie prezentacje na temat pracy z ceramiką. Wszyscy miłośnicy sztuki będą mogli również odwiedzić wystawę „TransForms” z unikatowymi pracami ceramicznymi autorstwa Moniki w galerii Blås&Knåda.

Monika pracuje z ceramiką i wykorzystuje własną technikę odlewania, aby stworzyć niepowtarzalne wariacje z klasycznej porcelany. W swojej twórczości unika powtarzalności i symetrii, często kojarzonych ze sztuką użytkową. 

Przyjdź do Blås&Knåda już w sobotę 23 kwietnia i spotkaj się z artystką!

19.00 – 19.15 oraz 21.00-21.15: prezentacja wystawy przez artystkę Monikę Patuszyńską

Przeczytaj więcej o wystawie tutaj.
Wystawa i wykłady o F. Liszcie i jego muzyce w wykonaniu A.G. Sundströma, pianisty i autora książki „Franz Liszt. Człowiek kontrastów” (2021). Wystawa uliczna prezentuje wybitnych kompozytorów z Węgier, Słowacji, Czech i Polski.

18:00-24:00 Wystawa uliczna o kompozytorach z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Więcej informacji o magicznej Nocy Kultury w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie Kulturnatten.

Zapraszamy!

Scheduled Design >Kino >Muzyka >Sztuki wizualne >Wydarzenia
Stockholm Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia