23.04.2022 Design, Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia Stockholm

Noc Kultury 2022: Instytut Polski poleca 🗺

Tegoroczna edycja Nocy Kultury odbędzie się już w sobotę 23 kwietnia o godz 18! Muzea, galerie, biblioteki i wiele innych instytucji kulturalnych otworzy wówczas swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających. W tym roku polskie akcenty pojawią się w Sztokholmie w ramach trzech niezwykłych wydarzeń: festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival, wystawy „TransForms” oraz wykładów o Franciszku Liszcie. Gorąco polecamy!

23 kwietnia w ramach festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival zostanie pokazany film eksperymentalny „Świat, korzy uleciał na grzbiecie krowy” w reżyserii Wojciecha Hoffmanna. Wszyscy odwiedzający Studio 44 będą mieli również możliwość obejrzenia wystawy „Making of” z rzeźbami autorstwa reżysera. Wystawa składa się z postaci bohaterów wykorzystanych w filmie „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy” i jest fizyczną reprezentacją pracy związanej z tworzeniem filmu animowanego.

Reżyser Wojciech Hoffmann oraz Michał Hudzikowski, przedstawiciel producenta filmu – Studio Munka, opowiedzą szwedzkiej publiczności jak powstał film „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy”.

19:00 – 19:45 Q&A z Michałem Hudzikowskim i Nilsem Claessonem

20:00 – 21:40 Filmy Studia Munka

22:00 Wystawa i rozmowa z reż. Wojciechem Hoffmannem

Wstęp wolny w ramach Nocy Kultury w Sztokholmie. Przeczytaj więcej tutaj.
Podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie polska artystka Monika Patuszyńska poprowadzi dwie krótkie prezentacje na temat pracy z ceramiką. Wszyscy miłośnicy sztuki będą mogli również odwiedzić wystawę „TransForms” z unikatowymi pracami ceramicznymi autorstwa Moniki w galerii Blås&Knåda.

Monika pracuje z ceramiką i wykorzystuje własną technikę odlewania, aby stworzyć niepowtarzalne wariacje z klasycznej porcelany. W swojej twórczości unika powtarzalności i symetrii, często kojarzonych ze sztuką użytkową. 

Przyjdź do Blås&Knåda już w sobotę 23 kwietnia i spotkaj się z artystką!

19.00 – 19.15 oraz 21.00-21.15: prezentacja wystawy przez artystkę Monikę Patuszyńską

Przeczytaj więcej o wystawie tutaj.
Wystawa i wykłady o F. Liszcie i jego muzyce w wykonaniu A.G. Sundströma, pianisty i autora książki „Franz Liszt. Człowiek kontrastów” (2021). Wystawa uliczna prezentuje wybitnych kompozytorów z Węgier, Słowacji, Czech i Polski.

18:00-24:00 Wystawa uliczna o kompozytorach z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Więcej informacji o magicznej Nocy Kultury w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie Kulturnatten.

Zapraszamy!

Scheduled Design Kino Muzyka Sztuki wizualne Wydarzenia
Stockholm Map

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Roving Woman” Michała Chmielewskiego na Ny Europeisk

Seria „Nowy Film Europejski” powraca i prezentuje najbardziej obiecujących, nowych reżyserów w Europie. W dniu 12 czerwca o godz. 18:00 Debiutancki film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” będzie pokazany w Klarabiografen w Sztokholmie.
12 06.2024 Kino, Wydarzenia

Prezentacja mebli Anny Andrzejewicz na Targach Meblowych

Na początku lutego polska projektantka Anna Andrzejewicz z Atelier Andr wzięła udział w prestiżowej sekcji Greenhouse na targach Stockholm Furniture Fair!
06 02.2024 10 02.2024 Design, Galeria, Wydarzenia