8.02.2023 Design, Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia Hörsalen Luna, Lunagallerian 4, 151 83 Södertälje

Wieczór na temat Władysława Hasiora: pokaz filmowy oraz wykład o polskim artyście Władysławie Hasiorze oraz grupie rzeźb pt. “Solspann” 🗺

W 2022 roku odbyło się w Sztokholmie kilka wydarzeń poświęconych polskiemu artyście Władysławowi Hasiorowi w ramach współpracy między galerią sztuki Södertälje konsthall, uniwersytetem Södertörn högskola, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz stowarzyszeniem Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje. W środę, 8 lutego o godz. 18 odbędzie się kolejny pokaz filmowy oraz wykład o twórczości Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy!

„Śnieżny puch pokrył w lutym rzeźby “Solspann”, ujawniając ślady w ziemii pozostawione przez Władysława Hasiora w kształcie słońca z promieniami! Wszystkich chętnych do bliższego zapoznania się z twórczością twórcy “Solspann” – Władysława Hasiora zapraszamy na projekcję filmową oraz wykład w środę, 8 lutego o godz. 18:00. Na życzenie publiczności: wieczór Hasiora!

Wyświetlony zostanie film dokumentalny o powstaniu grupy rzeźb “Solspann”. Twórca filmu Roger Sellberg opowie o filmie. Maja-Lena Molin, kuratorka galerii sztuki Södertälje konsthall wraz z Camillą Larsson, historyk sztuki z uniwersytetu Södertörn högskola przedstawią artystę Władysława Hasiora.

Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje, galerię sztuki Södertälje konsthall oraz uniwersytet Södertörn högskola.

Bezpłatny wstęp dla członków  stowarzyszenie Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje, 100 SEK dla osób niebędących członkami stowarzyszenia”.

(Źródło: galeria sztuki Södertälje)

Zobacz fotorelacje z niektórych wydarzeń, które miały miejsce w roku 2022 w Sztokholmie:

👉 Magdalena Abakanowicz i Władysław Hasior w ART SPACE Södertorn https://instytutpolski.pl/stockholm/2022/10/03/fotoreportage-magdalena-abakanowicz-och-wladyslaw-hasior-pa-art-space-sodertorn/ 

👉 50-lecie „Solspann” Władysława Hasiora w Södertälje https://instytutpolski.pl/stockholm/pl/2022/10/24/fotoreportaz-obchody-50-lecia-instalacji-wladyslawa-hasiora-solspann/ 

Zdjęcia: Zdjęcia galerii Södertälje konsthall: Rzeźba “Solspann” pokryta śniegiem; galeria sztuki Södertälje konsthall; oraz kadry z filmu Rogera Sellberg: Władysław Hasior w rozmowie z Eje Högestätt; zdjęcia z placu budowy w 1972 r.

Scheduled Design >Historia >Sztuki wizualne >Wydarzenia
Hörsalen Luna, Lunagallerian 4, 151 83 Södertälje Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia