8.02.2023 Design, Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia Hörsalen Luna, Lunagallerian 4, 151 83 Södertälje

Wieczór na temat Władysława Hasiora: pokaz filmowy oraz wykład o polskim artyście Władysławie Hasiorze oraz grupie rzeźb pt. “Solspann” 🗺

W 2022 roku odbyło się w Sztokholmie kilka wydarzeń poświęconych polskiemu artyście Władysławowi Hasiorowi w ramach współpracy między galerią sztuki Södertälje konsthall, uniwersytetem Södertörn högskola, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz stowarzyszeniem Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje. W środę, 8 lutego o godz. 18 odbędzie się kolejny pokaz filmowy oraz wykład o twórczości Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy!

„Śnieżny puch pokrył w lutym rzeźby “Solspann”, ujawniając ślady w ziemii pozostawione przez Władysława Hasiora w kształcie słońca z promieniami! Wszystkich chętnych do bliższego zapoznania się z twórczością twórcy “Solspann” – Władysława Hasiora zapraszamy na projekcję filmową oraz wykład w środę, 8 lutego o godz. 18:00. Na życzenie publiczności: wieczór Hasiora!

Wyświetlony zostanie film dokumentalny o powstaniu grupy rzeźb “Solspann”. Twórca filmu Roger Sellberg opowie o filmie. Maja-Lena Molin, kuratorka galerii sztuki Södertälje konsthall wraz z Camillą Larsson, historyk sztuki z uniwersytetu Södertörn högskola przedstawią artystę Władysława Hasiora.

Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje, galerię sztuki Södertälje konsthall oraz uniwersytet Södertörn högskola.

Bezpłatny wstęp dla członków  stowarzyszenie Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje, 100 SEK dla osób niebędących członkami stowarzyszenia”.

(Źródło: galeria sztuki Södertälje)

Zobacz fotorelacje z niektórych wydarzeń, które miały miejsce w roku 2022 w Sztokholmie:

👉 Magdalena Abakanowicz i Władysław Hasior w ART SPACE Södertorn https://instytutpolski.pl/stockholm/2022/10/03/fotoreportage-magdalena-abakanowicz-och-wladyslaw-hasior-pa-art-space-sodertorn/ 

👉 50-lecie „Solspann” Władysława Hasiora w Södertälje https://instytutpolski.pl/stockholm/pl/2022/10/24/fotoreportaz-obchody-50-lecia-instalacji-wladyslawa-hasiora-solspann/ 

Zdjęcia: Zdjęcia galerii Södertälje konsthall: Rzeźba “Solspann” pokryta śniegiem; galeria sztuki Södertälje konsthall; oraz kadry z filmu Rogera Sellberg: Władysław Hasior w rozmowie z Eje Högestätt; zdjęcia z placu budowy w 1972 r.

Scheduled Design Historia Sztuki wizualne Wydarzenia
Hörsalen Luna, Lunagallerian 4, 151 83 Södertälje Map

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia