16.03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm

Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie 🗺

W dniu 16 marca o godzinie 18:00 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie odbędzie się druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji”! Tym razem zaprosiliśmy trzy wybitne europejskie pisarki: Salcię Hałas (Polska), Ioanę Nicolaie (Rumunia) oraz Indrė Valantinaitė (Litwa). Zapraszamy!

Podczas wydarzenia Salcia Hałas, Ioana Nicolaie oraz Indrė Valantinaitė spotkają się ze szwedzką publicznością i przeczytają fragmenty swoich utworów w ojczystych językach. Aktorka Nathalie Czarnecki zaprezentuje teksty w szwedzkim tłumaczeniu. Wszystko przeplatać będzie muzyczny występ Christiana Svarfvar, skrzypaka ze Szwecji, absolwenta prestiżowej szkoły muzycznej Juilliard School. Wieczór zakończy dyskusja trójki autorów, poprowadzona przez szwedzkiego poetę, tłumacza oraz wydawcę Jonasa Ellerströma.








Wstęp wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo do carmen.lungu@rkis.se najpóźniej do 15 marca 2023 r.

Projekt został zorganizowany jako współpraca Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak Förlag, oraz z Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury, w ramach działań organizacji EUNIC Stockholm.

Wszystkie trzy autorki wezmą udział w odbywającym się corocznie w Umeå festiwalu literackim Littfest 2023. Więcej o ich udziale w festiwalu Littfest znajdziesz w osobnym artykule o wydarzeniu.

O autorkach:

Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. O jej książce “Potop”/”Syndafloden” (2022, Prosak Förlag) w szwedzkim przekładzie przeczytasz tutaj.

Foto: Renata Dąbrowska





Ioana Nicolaie (ur. 1974) jest rumuńską poetką i pisarką. Zadebiutowała w 2000 roku, i od tego czasu jest dobrze znana dzięki swoim wierszom, prozie oraz literaturze dziecięcej. Jej książki są często inspirowane własnymi doświadczeniami jako kobiety i matki. „Cerul din burtă/Niebo w brzuchu” (10TAL Bok, 2013) to książka oparta na wyzwaniach, których doświadczyła w związku z macierzyństwem.





Indrė Valantinaitė (ur. 1984) to litewska poetka, która zadebiutowała w 2006 roku zbiorem poezji “Žuvim ir lelijom” (Dla ryb i lilii). Poetka jest również znana na scenie muzycznej: wygrała kilka konkursów muzycznych, a także wystąpiła w rockowych operach “Saulės gemmė” (Kraina słońca) oraz “Ugnies medžuklė su varovais” (Ogniste łowy z nietoperzami). Valantinaitė regularnie uczestniczy w festiwalach literackich. Jest autorką czterech nagradzanych zbiorów poezji, które zostały przetłumaczone na trzynaście języków.

 

Scheduled Aktualności Język Literatura Litteratur Wydarzenia
Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia