16.03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm

Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie 🗺

W dniu 16 marca o godzinie 18:00 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie odbędzie się druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji”! Tym razem zaprosiliśmy trzy wybitne europejskie pisarki: Salcię Hałas (Polska), Ioanę Nicolaie (Rumunia) oraz Indrė Valantinaitė (Litwa). Zapraszamy!

Podczas wydarzenia Salcia Hałas, Ioana Nicolaie oraz Indrė Valantinaitė spotkają się ze szwedzką publicznością i przeczytają fragmenty swoich utworów w ojczystych językach. Aktorka Nathalie Czarnecki zaprezentuje teksty w szwedzkim tłumaczeniu. Wszystko przeplatać będzie muzyczny występ Christiana Svarfvar, skrzypaka ze Szwecji, absolwenta prestiżowej szkoły muzycznej Juilliard School. Wieczór zakończy dyskusja trójki autorów, poprowadzona przez szwedzkiego poetę, tłumacza oraz wydawcę Jonasa Ellerströma.
Wstęp wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo do carmen.lungu@rkis.se najpóźniej do 15 marca 2023 r.

Projekt został zorganizowany jako współpraca Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak Förlag, oraz z Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury, w ramach działań organizacji EUNIC Stockholm.

Wszystkie trzy autorki wezmą udział w odbywającym się corocznie w Umeå festiwalu literackim Littfest 2023. Więcej o ich udziale w festiwalu Littfest znajdziesz w osobnym artykule o wydarzeniu.

O autorkach:

Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. O jej książce “Potop”/”Syndafloden” (2022, Prosak Förlag) w szwedzkim przekładzie przeczytasz tutaj.

Foto: Renata Dąbrowska

Ioana Nicolaie (ur. 1974) jest rumuńską poetką i pisarką. Zadebiutowała w 2000 roku, i od tego czasu jest dobrze znana dzięki swoim wierszom, prozie oraz literaturze dziecięcej. Jej książki są często inspirowane własnymi doświadczeniami jako kobiety i matki. „Cerul din burtă/Niebo w brzuchu” (10TAL Bok, 2013) to książka oparta na wyzwaniach, których doświadczyła w związku z macierzyństwem.

Indrė Valantinaitė (ur. 1984) to litewska poetka, która zadebiutowała w 2006 roku zbiorem poezji “Žuvim ir lelijom” (Dla ryb i lilii). Poetka jest również znana na scenie muzycznej: wygrała kilka konkursów muzycznych, a także wystąpiła w rockowych operach “Saulės gemmė” (Kraina słońca) oraz “Ugnies medžuklė su varovais” (Ogniste łowy z nietoperzami). Valantinaitė regularnie uczestniczy w festiwalach literackich. Jest autorką czterech nagradzanych zbiorów poezji, które zostały przetłumaczone na trzynaście języków.

 

Scheduled Aktualności >Język >Literatura >Litteratur >Wydarzenia
Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm Map

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Szwedzki przekład książki 'Czułość’ Piotra Fiedlera 🗓

W 2023 roku wydawnictwo Prosak Förlag wydało szwedzki przekład książki 'Czułość' autorstwa polskiego pisarza Piotra Fiedlera. Książka opowiada o burzliwym życiu Franciszka Czułego w Warszawie, i jest współczesnym komentarzem życia w stolicy.
14 02.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia