16.03.2023 Aktualności, Język, Literatura, Litteratur, Wydarzenia Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm

Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji” w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie 🗺

W dniu 16 marca o godzinie 18:00 w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie odbędzie się druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej poezji”! Tym razem zaprosiliśmy trzy wybitne europejskie pisarki: Salcię Hałas (Polska), Ioanę Nicolaie (Rumunia) oraz Indrė Valantinaitė (Litwa). Zapraszamy!

Podczas wydarzenia Salcia Hałas, Ioana Nicolaie oraz Indrė Valantinaitė spotkają się ze szwedzką publicznością i przeczytają fragmenty swoich utworów w ojczystych językach. Aktorka Nathalie Czarnecki zaprezentuje teksty w szwedzkim tłumaczeniu. Wszystko przeplatać będzie muzyczny występ Christiana Svarfvar, skrzypaka ze Szwecji, absolwenta prestiżowej szkoły muzycznej Juilliard School. Wieczór zakończy dyskusja trójki autorów, poprowadzona przez szwedzkiego poetę, tłumacza oraz wydawcę Jonasa Ellerströma.








Wstęp wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy przesyłać mailowo do carmen.lungu@rkis.se najpóźniej do 15 marca 2023 r.

Projekt został zorganizowany jako współpraca Instytutu Polskiego w Sztokholmie z wydawnictwem Prosak Förlag, oraz z Litewskim Instytutem Kultury/Ambasadą Litwy w Sztokholmie oraz Rumuńskim Instytutem Kultury, w ramach działań organizacji EUNIC Stockholm.

Wszystkie trzy autorki wezmą udział w odbywającym się corocznie w Umeå festiwalu literackim Littfest 2023. Więcej o ich udziale w festiwalu Littfest znajdziesz w osobnym artykule o wydarzeniu.

O autorkach:

Salcia Hałas (pseud.) jest pisarką i artystką, urodziła się w Przemyślu, mieszka w Gdyni. Jej debiutancka powieść “Pieczeń dla Amfy” (2016) została nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacką GDYNIA, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. O jej książce “Potop”/”Syndafloden” (2022, Prosak Förlag) w szwedzkim przekładzie przeczytasz tutaj.

Foto: Renata Dąbrowska





Ioana Nicolaie (ur. 1974) jest rumuńską poetką i pisarką. Zadebiutowała w 2000 roku, i od tego czasu jest dobrze znana dzięki swoim wierszom, prozie oraz literaturze dziecięcej. Jej książki są często inspirowane własnymi doświadczeniami jako kobiety i matki. „Cerul din burtă/Niebo w brzuchu” (10TAL Bok, 2013) to książka oparta na wyzwaniach, których doświadczyła w związku z macierzyństwem.





Indrė Valantinaitė (ur. 1984) to litewska poetka, która zadebiutowała w 2006 roku zbiorem poezji “Žuvim ir lelijom” (Dla ryb i lilii). Poetka jest również znana na scenie muzycznej: wygrała kilka konkursów muzycznych, a także wystąpiła w rockowych operach “Saulės gemmė” (Kraina słońca) oraz “Ugnies medžuklė su varovais” (Ogniste łowy z nietoperzami). Valantinaitė regularnie uczestniczy w festiwalach literackich. Jest autorką czterech nagradzanych zbiorów poezji, które zostały przetłumaczone na trzynaście języków.

 

Scheduled Aktualności Język Literatura Litteratur Wydarzenia
Rumuński Instytut Kultury, Skeppsbron 20, Stockholm Map

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia