24.11.2022 - 25.11.2022 Galeria Zakopane, Polen

Fotoreportaż: Śladami Władysława Hasiora – wizyta studyjna do Krakowa i Zakopanego 🗺

W listopadzie 2022 kuratorka Maja-Lena Molin i historyczka sztuki Camilla Larsson udały się do Polski, aby wziąć udział w konferencji „Leaving the Studio and Participatory Art. Around Wladyslaw Hasiors work” zorganizowanej przez Julitę Dembowską z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Annę Markowską z Uniwersytetu Wrocławskiego. W reportażu uczestniczki wizyty opowiadają o niezapomnianych przeżyciach podczas podróży śladami Hasiora do Krakowa i Zakopanego.

“W podróż wyruszyliśmy wcześnie rano i, po przyjemnym locie, z lotniska w Krakowie odebrał nas kierowca Muzeum Tatrzańskiego, z którym przejechaliśmy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W muzeum mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Polityka w sztuce”, na której znalazły się dzieła artysty Jerzego Beresia, rzeźbiarza, który jest mi dobrze znany, gdyż wystawiał swoje prace w Södertälje konsthall razem z Władysławem Hasiorem w 1976 roku. Odwiedziliśmy także archiwum muzeum i zobaczyliśmy materiały związane z wystawami Hasiora w Szwecji. Udało nam się znaleźć m.in. informacje na temat projektu w Södertälje.

Po południu dotarliśmy do Zakopanego i spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami konferencji na kolacji.

Czwartek rozpoczął się licznymi prelekcjami mającymi miejsce w Galerii Władysława Hasiora, będącej częścią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które trwały do popołudnia. Było to niezmiernie inspirujące doświadczenie, dzięki któremu uzyskałyśmy wiele nowych informacji na temat Władysława Hasiora.

W piątek wybrałyśmy się na spacer po mieście, podczas którego zobaczyłyśmy artystyczną stronę Zakopanego. Obejrzałyśmy piękne mozaiki w Domu Handlowym Granit, a także pomnik ratowników górskich wykonany przez Władysława Hasiora. Odwiedziliśmy również cmentarz, na którym Hasior został pochowany. W ciągu dnia, zaprezentowałam film, który przywiozłam z Södertälje, tj. niedawno skompilowany wywiad z Władysławem Hasiorem z 1972 roku. W 1972 roku szwedzki filmowiec Roger Sellberg otrzymał od Eje Högestätta, ówczesnego dyrektora galerii Södertälje konsthall, zlecenie na sfilmowanie procesu jak Władysław Hasior buduje Solspann – zespół rzeźb stworzony przez artystę na miejscu w Södertälje, w Szwecji. W 2022 roku, w związku z 50-leciem pracy Solspann, Roger Sellberg postanowił przyjrzeć się nagranemu wówczas materiałowi i złożyć go w dokument, który, ku uciesze wszystkich, pokazano podczas seminarium w Södertälje w październiku 2022 roku.

Wyjazd był dla mnie niesamowicie inspirujący, gdyż spotkałam wielu artystów, znawców sztuki oraz pracowników polskich muzeów sztuki, którzy podzielili się z nami swoją ogromną wiedzą na temat Władysława Hasiora oraz jego artystycznego dorobku.”

Maja-Lena Molin, kuratorka oraz ekspert od komunikacji galerii Södertälje Konsthall

„(…) wyjazd był bardzo udany, głównie ze względu na bardzo dobrą organizację konferencji, a także ponieważ kilku badaczy, uczestniczących w konferencji, było równie zapasjonowanych twórczością Hasiora co ja. Było to również bardzo ciekawe doświadczenie, biorąc pod uwagę polski kontekst dzieła [Solspann], które jest jedyną pracą artysty, która wciąż aktywizuje lokalną społeczność. Mam nadzieję, że uda się wydać publikację w formie książki. Będę dalej rozwijać część z nawiązanych podczas konferencji znajomości, a ponadto, muzeum pragnie, żebym wróciła na wiosnę do pracy w ich archiwum, gdzie znajduje się dużo szwedzkich tekstów, którego sami nie przepracowali. (…) Tej wiosny będą miały miejsce kolejne wydarzenia związane z Hasiorem, we współpracy z galerią sztuki Södertälje Konsthall oraz towarzystwem historycznym z Södertälje, gdzie będę wykładać oraz będę miała okazję podzielić się wrażeniami z wizyty studyjnej z szerszą publicznością. Odbędzie się to w lutym. Maja-Lena również weźmie udział, gdyż galeria sztuki Södertälje Konsthall pragnie kontynuować pracę z polską sztuką i chce mnie w to zaangażować. Wyjazd był więc również ważny z tego powodu.”

Camilla Larsson, historyczka sztuki oraz wykładowca na uniwersytecie Södertörns högskola

Wizyta studyjna była świetną okazją do zgłębienia wiedzy z zakresu historii polskiej sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Władysława Hasiora, a także do wymiany refleksji i doświadczeń między szwedzkimi i polskimi historykami sztuki. W ramach konferencji Camilla Larsson oraz Maja-Lena Molin opowiedziały o polskim artyście Władysławie Hasiorze w kontekście szwedzkim, w związku z wydarzeniami dotyczącymi twórczości Hasiora i sztuki polskiej, zorganizowanych w 2022 roku. Cieszymy się ogromnie, że Instytut Polski w Sztokholmie mógł wesprzeć tę wizytę studyjną i liczymy na kontynuację współpracy w przyszłości!

Fotoreportaże z tych projektów wokół twórczości Władysława Hasiora znajdziesz poniżej:

👉 Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora w ART SPACE Södertorn (szwedzki) https://instytutpolski.pl/stockholm/2022/10/03/fotoreportage-magdalena-abakanowicz-och-wladyslaw-hasior-pa-art-space-sodertorn/  

👉 Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann” https://instytutpolski.pl/stockholm/pl/2022/10/24/fotoreportaz-obchody-50-lecia-instalacji-wladyslawa-hasiora-solspann/

Foto: Camilla Larsson oraz Maja-Lena Molin






from to
Scheduled Galeria
Zakopane, Polen Map

Otwarcie wystawy o surrealizmie w Muzeum Sztuki

W ubiegły piątek otwarto nową wystawę Moderna Museet „Podziemne niebo”. Surrealizm w kolekcji Moderna Museet.”. W niesamowitej kolekcji znajdują się także prace polskich artystów Franciszki i Stefana Themersonów, Erny Rosenstein i Agnieszki Polskiej!
25 10.2024 11 01.2026 Artykuły, Galeria

Polskie animacje zostały zaprezentowane w ramach Festiwalu

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pokazach i panelach podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Animowanych REX!
28 10.2024 02 11.2024 Artykuły, Galeria

Utwór Pawła Kulczyńskiego zagrany przy Słonecznym rydwanie

19 października po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę inauguracji instalacji Władysława Hasiora Słoneczny rydwan, stworzonej w 1972 roku w związku z wystawą Władysława Hasiora i Jerzego Beresia w galerii sztuki Södertälje konsthall.
19 10.2024 Artykuły, Galeria