24.11.2022 - 25.11.2022 Galeria Zakopane, Polen

Fotoreportaż: Śladami Władysława Hasiora – wizyta studyjna do Krakowa i Zakopanego 🗺

W listopadzie 2022 kuratorka Maja-Lena Molin i historyczka sztuki Camilla Larsson udały się do Polski, aby wziąć udział w konferencji „Leaving the Studio and Participatory Art. Around Wladyslaw Hasiors work” zorganizowanej przez Julitę Dembowską z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Annę Markowską z Uniwersytetu Wrocławskiego. W reportażu uczestniczki wizyty opowiadają o niezapomnianych przeżyciach podczas podróży śladami Hasiora do Krakowa i Zakopanego.

“W podróż wyruszyliśmy wcześnie rano i, po przyjemnym locie, z lotniska w Krakowie odebrał nas kierowca Muzeum Tatrzańskiego, z którym przejechaliśmy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W muzeum mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Polityka w sztuce”, na której znalazły się dzieła artysty Jerzego Beresia, rzeźbiarza, który jest mi dobrze znany, gdyż wystawiał swoje prace w Södertälje konsthall razem z Władysławem Hasiorem w 1976 roku. Odwiedziliśmy także archiwum muzeum i zobaczyliśmy materiały związane z wystawami Hasiora w Szwecji. Udało nam się znaleźć m.in. informacje na temat projektu w Södertälje.

Po południu dotarliśmy do Zakopanego i spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami konferencji na kolacji.

Czwartek rozpoczął się licznymi prelekcjami mającymi miejsce w Galerii Władysława Hasiora, będącej częścią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które trwały do popołudnia. Było to niezmiernie inspirujące doświadczenie, dzięki któremu uzyskałyśmy wiele nowych informacji na temat Władysława Hasiora.

W piątek wybrałyśmy się na spacer po mieście, podczas którego zobaczyłyśmy artystyczną stronę Zakopanego. Obejrzałyśmy piękne mozaiki w Domu Handlowym Granit, a także pomnik ratowników górskich wykonany przez Władysława Hasiora. Odwiedziliśmy również cmentarz, na którym Hasior został pochowany. W ciągu dnia, zaprezentowałam film, który przywiozłam z Södertälje, tj. niedawno skompilowany wywiad z Władysławem Hasiorem z 1972 roku. W 1972 roku szwedzki filmowiec Roger Sellberg otrzymał od Eje Högestätta, ówczesnego dyrektora galerii Södertälje konsthall, zlecenie na sfilmowanie procesu jak Władysław Hasior buduje Solspann – zespół rzeźb stworzony przez artystę na miejscu w Södertälje, w Szwecji. W 2022 roku, w związku z 50-leciem pracy Solspann, Roger Sellberg postanowił przyjrzeć się nagranemu wówczas materiałowi i złożyć go w dokument, który, ku uciesze wszystkich, pokazano podczas seminarium w Södertälje w październiku 2022 roku.

Wyjazd był dla mnie niesamowicie inspirujący, gdyż spotkałam wielu artystów, znawców sztuki oraz pracowników polskich muzeów sztuki, którzy podzielili się z nami swoją ogromną wiedzą na temat Władysława Hasiora oraz jego artystycznego dorobku.”

Maja-Lena Molin, kuratorka oraz ekspert od komunikacji galerii Södertälje Konsthall

„(…) wyjazd był bardzo udany, głównie ze względu na bardzo dobrą organizację konferencji, a także ponieważ kilku badaczy, uczestniczących w konferencji, było równie zapasjonowanych twórczością Hasiora co ja. Było to również bardzo ciekawe doświadczenie, biorąc pod uwagę polski kontekst dzieła [Solspann], które jest jedyną pracą artysty, która wciąż aktywizuje lokalną społeczność. Mam nadzieję, że uda się wydać publikację w formie książki. Będę dalej rozwijać część z nawiązanych podczas konferencji znajomości, a ponadto, muzeum pragnie, żebym wróciła na wiosnę do pracy w ich archiwum, gdzie znajduje się dużo szwedzkich tekstów, którego sami nie przepracowali. (…) Tej wiosny będą miały miejsce kolejne wydarzenia związane z Hasiorem, we współpracy z galerią sztuki Södertälje Konsthall oraz towarzystwem historycznym z Södertälje, gdzie będę wykładać oraz będę miała okazję podzielić się wrażeniami z wizyty studyjnej z szerszą publicznością. Odbędzie się to w lutym. Maja-Lena również weźmie udział, gdyż galeria sztuki Södertälje Konsthall pragnie kontynuować pracę z polską sztuką i chce mnie w to zaangażować. Wyjazd był więc również ważny z tego powodu.”

Camilla Larsson, historyczka sztuki oraz wykładowca na uniwersytecie Södertörns högskola

Wizyta studyjna była świetną okazją do zgłębienia wiedzy z zakresu historii polskiej sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Władysława Hasiora, a także do wymiany refleksji i doświadczeń między szwedzkimi i polskimi historykami sztuki. W ramach konferencji Camilla Larsson oraz Maja-Lena Molin opowiedziały o polskim artyście Władysławie Hasiorze w kontekście szwedzkim, w związku z wydarzeniami dotyczącymi twórczości Hasiora i sztuki polskiej, zorganizowanych w 2022 roku. Cieszymy się ogromnie, że Instytut Polski w Sztokholmie mógł wesprzeć tę wizytę studyjną i liczymy na kontynuację współpracy w przyszłości!

Fotoreportaże z tych projektów wokół twórczości Władysława Hasiora znajdziesz poniżej:

👉 Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora w ART SPACE Södertorn (szwedzki) https://instytutpolski.pl/stockholm/2022/10/03/fotoreportage-magdalena-abakanowicz-och-wladyslaw-hasior-pa-art-space-sodertorn/  

👉 Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann” https://instytutpolski.pl/stockholm/pl/2022/10/24/fotoreportaz-obchody-50-lecia-instalacji-wladyslawa-hasiora-solspann/

Foto: Camilla Larsson oraz Maja-Lena Molin


from to
Scheduled Galeria
Zakopane, Polen Map

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia

Fotoreportaż: Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym

W sobotę, 25 listopada w kinie Zita Folkets Bio odbył się pokaz filmu “Filip” (Michał Kwieciński, 2022) podczas tegorocznej edycji European Film Festival.
25 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele

W poniedziałkowy wieczór, 11 grudnia, w kościele Adolfa Fredrika, odbył się magiczny koncert bożonarodzeniowy UE. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprezentowała program kolęd wszystkich zakątków Europy.
11 12.2023 Galeria